Sivas HaberleriYaşam

Bir Küçük Adım, Büyük Bir Umut

Sivas’ta organ bağışı: Bir küçük adım, büyük bir umut

Organ nakli, organ yetersizliği olan hastalarımız için tek umut olurken organ bağışı ülkemizde yeterli seviyede değildir.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Dr. Öğr. Üyesi Hüsnü Çağrı Genç, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası’na yönelik açıklamalarda bulundu.

Hastalarımızın başka şehirlere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır

Organ Nakli Merkezinde yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilen operasyonlara değinen Dr. Öğr. Üyesi Genç, “Ünitemiz böbrek ve karaciğer nakli konusunda sertifikasyonları tamamlamış olup 2019 yılından bu yana başarılı operasyonlara imza atarak hizmet vermektedir. Merkezimiz, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız başta olmak üzere hocalarımızın destekleriyle kısa zamanda ülkemizin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ekibimiz, Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Süleyman Koç’un liderliğinde onlarca kadavra böbrek nakli ve harvesting olarak adlandırılan beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ çıkarılması işlemini rutin olarak yapmaktadır. Merkezimiz, dış merkezden nakil olan veya nakil olacak hem karaciğer hem böbrek hastalarının takip ve tedavileri yapmakta olup, Sivaslı hastalarımızın başka şehirlere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır.

Koordinatör hemşire ve personel arkadaşlarımız, organ nakli için özel olarak eğitim programlarına katılmış ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır. Fiziki imkânlarımız dünya standartlarını yakalamıştır. Ünitemizin daha da gelişip halkımıza hizmetlerini artırması için organ bağışının artması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Organ nakli konusunda bilgi eksikliği

Organ bağışı konusu hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Genç, “Maalesef ülkemizde organ bekleyen çok hasta varken organ bağışlayanların sayısı bu ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bunun en önemli sebepleri organ nakli konusunda bilgi eksikliğimizden kaynaklanmaktadır. Bu konuda benim tavsiyem halkımızın en doğru bilgiye ulaşması için Sağlık Bakanlığı’nın resmi sosyal medya platformlarını takip etmeleri, yine organ nakli konusunun en çok merak edilen fıkhi hükümleri için Alo 190 Diyanet Fetva Hattından bilgi almalarıdır.”  dedi.

Organ bağışının önemini ancak o zaman anlayabilirsiniz

Organ bağışı için nasıl bir yol izleneceği hakkında açıklamada bulunan Dr. Öğr. Üyesi Genç, “Organlarımızı bağışlamak için merkezimizdeki koordinatörlüğe başvurulabileceği gibi e-devlet üzerinden de bağış yapılabilmektedir. Ayrıca bu konuda niyetli kişilerin yakınlarına bu isteklerini bildirmeleri yeterli olabilmektedir. Organ bağışı yapılması geri dönüşsüz bir karar olmayıp istenildiği zaman bu konudaki fikir değiştirilebilinir. Organ bağışı tüm organları kapsamayıp sadece sizin izin verdiğiniz organların bağışlanması şeklinde gerçekleşir. Unutmayın bir gün siz veya bir yakınız organ nakli bekleyen bir hasta olabilir ve organ bağışının önemini ancak o zaman tam olarak anlayabilirsiniz.” açıklamalarında bulundu. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu