Özgeçmiş

Prof. Dr. Alim YILDIZ kimdir?

Prof. Dr. Alim YILDIZ kimdir | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Prof. Dr. Alim YILDIZ kimdir? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

1968 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas‘ta, yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı. Aynı fakültede Türk-İslam edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. İstanbul, Aydın ve İzmir’de öğretmenlik görevlerinde bulundu. 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk-İslam Edebiyatı Anabilim Dalında araştırma görevlisi oldu. Doktora çalışmasını 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesinde tamamladı. 2004’te yardımcı doçent, 2006’da doçent, 2012 yılında Profesör oldu.

Değişik gazete ve dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. Muştu ve Buruciye Edebiyat dergilerinde yayın yönetmenliği, Sultanşehir dergisinde sanat danışmanlığı görevini üstlendi. Şiirlerinden bir kısmı bestelendi.

Prof. Dr. Alim Yıldız‘ın yayımlanmış 30’un üzerinde kitabı, ulusal ve uluslararası toplantılarda sunduğu çok sayıda tebliği ve çeşitli dergilerde yayımlanan ilmî makaleleri bulunmaktadır.

28 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Alim YILDIZ, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 14 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü olarak yeniden atanmıştır. Prof. Dr. Alim YILDIZ evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu