Sivas Haberleri

Uğur Başkan Geleneği Bozmadı

MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Başkan Ramazan’da geleneği bozmadı

MÜSİAD SİVAS Başkanı Uğur Görgen, Yönetim Kurulu üyeleriyle Sivas’ta bulunan bakkalları ziyaret ederek, ‘Zimem Defteri’ satın aldılar.

Ugur Baskan Gelenegi Bozmadi 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
MÜSİAD Sivas Üyeleri yardımlaşmaya sahip çıktı

MÜSİAD Sivas Üyeleri yardımlaşmaya sahip çıktı

MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Sivas Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, MÜSİAD Sivas Başkanı Uğur Görgen, “Kurulduğu günden itibaren yardım faaliyetlerini aksatmadan devam ettiren MÜSİAD, Ramazan ayında ise Zimem Geleneğini sürdürüyor. MÜSİAD Sivas ailesi olarak hem ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor, hem de ecdadımızdan gelen bu hayırlı geleneği devam ettirmek amacıyla mahallelerimizdeki bakkalları geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını satın alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ugur Baskan Gelenegi Bozmadi 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
‘Zinem Defteri’ nedir?

‘Zimem Defteri’ nedir?

Başkan Uğur Görgen, ”Kendisini bizlere Rahman ve Rahim isimleriyle tanıtan, her zorlukta bir kolaylık ihsan ederek yardımlarımıza koşan ve yeryüzünü bu isimlerinin tecellisiyle dolduran Yüce Rabbimiz’e hamd olsun ki on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e ve yaklaşmakta olan ve bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesine ulaştırdı. Şimdiden tüm hemşerilerimizin mübarek Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik ederim. Zimem Defteri; bugünkü adıyla veresiye defteri, alınan bir malın satıcı tarafından not edilerek alıcının ileriye dönük borçlandırılmasını ifade ediyor. Osmanlı’da, ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, ‘zimem defteri’ denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırdı. Ne zengin kime yardım ettiğini ne de fakir kimin yardım ettiğini bilirdi. Alan elin veren eli bilmediği, hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın zarif bir usûlüdür” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının devamında ise Görgen, ”Ramazan ayından önce oluşturduğumuz komisyonumuz yeni üyelerimizle de görüşerek, Zimem hakkında bilgiler verdi. Üyelerimizde konuya çok büyük bir hassasiyet göstererek yardımlarını esirgemediler.

Ugur Baskan Gelenegi Bozmadi 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
“Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek”

“Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek”

Ardından yine oluşturulan heyetimizle Sivas’taki mahalle bakkallarımızı geziyor, ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçlarını kapatıyoruz. Katkı sağlayan üyelerimize teşekkür ediyorum. Zimem geleneğini özel kılan noktalardan biri, “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” hadisine sadakatle, borçlu ile borcu ödeyen kişinin birbirlerini görmemeleri, bilmemeleri oluyor. Günümüzde bu güzel geleneğin devamlılığına katkı sunarak, var olan ihtiyaca vesile olmak, MÜSİAD SİVAS olarak bizleri gururlandırmanın ötesinde, yardımlaşma ruhunun yaşatılması bakımından umudumuzu güçlendirmektedir.” dedi.

Ugur Baskan Gelenegi Bozmadi 5 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
“Birlik olma, koşulsuz yardım ve paylaşma günüdür”

“Birlik olma, koşulsuz yardım ve paylaşma günüdür”

Son olarak Başkan Görgen, ”Bizler biliyoruz ki, birbirimize ne kadar sıkı sarılır, birbirimizin yarasına ne kadar çok merhem olursak, daha güçlü şekilde hep birlikte kalkınırız. Bu günler, birlik olma, koşulsuz yardıma koşma, paylaşma günüdür. Rabbim bu mübarek günler hürmetine Filistin’de, Doğu Türkistan’da ve dünyanın her yerinde soykırıma uğrayan müslüman kardeşlerimizin bir an önce bu sıkıntılardan kurtulmasını nasip etsin” ifadelerini kullandı.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu