Sivas Haberleri

Kenger Sakızı Sivas’ta Altın Fiyatlarını Geçti!

Kenger sakızının satış fiyatı Sivas’ta altını geçti: 5 bin liraya satılıyor!

Kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızının fiyatı çeyrek altını geçti, yarım altın fiyatına kafa tutuyor.

Kenger Sakizi Sivasta Altin Fiyatlarini Gecti 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Vatandaşların ilgisi yüksek, sağlık için çok faydalı

Vatandaşların ilgisi yüksek, sağlık için çok faydalı

Sivas’ta ilkbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen kenger bitkisinin kökünden elden kenger sakızının faydaları saymakla bitmiyor. Doğada kendiliğinden yetişse de toplaması oldukça zor olan bu sakızın kilogram fiyatı çeyrek altını geçerek adeta yarım altınla yarışır hale geldi. Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması dolayısıyla fiyatlar yükselirken kenger sakızı, birçok özelliğiyle de şifa dağıtıyor. Sakızın diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı, yurt gelen gurbetçiler tarafından da yoğun talep görüyor.

Kenger Sakizi Sivasta Altin Fiyatlarini Gecti 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatı 5 bin lira!

Tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatı 5 bin lira!

Kenger sakızının satışını yapan ve sakız fiyatının çeyrek altın fiyatını geçtiğini belirten Abdurrahman Güler, “Bu sakız topraktan çıkartılan bir sakızdır. Kenger otunu bıçakla kesip kanatıyorlar. O kesikten toprağa beyaz bir sıvı akıyor. Birkaç gün kuruması bekleniyor ve daha sonra topraktan toplanıyor. Toplanması oldukça zahmetli. Kenger sakızına oldukça rağbet var. Özellikle midesinde rahatsızlık olan, yüz felci geçiren, kulak ağrısı olan insanlara çok faydalı bir sakız. Şu an sakızın tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira. Kilogram fiyatı çeyrek altını geçti yarım altınla yarışır hale geldi. Bu sakızı aldıklarında ilk önce iyice yıkamalılar. Bir hafta boyunca çiğnenebilir” dedi.

Kenger Sakizi Sivasta Altin Fiyatlarini Gecti 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kenger sakızının satış fiyatı Sivas’ta altını geçti: 5 bin liraya satılıyor!

(İHA)

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu