EğitimSivas Haberleri

SCÜ’de 4. Uluslararası Kanser Günleri Kongresi

SCÜ’de 4. Uluslararası Kanser Günleri Kongresi başladı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Kanser Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KANAM) öncülüğünde düzenlenen kongreye Rektör Vekili Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Genel Sekreter Doç. Dr. Enis Baha Biçer, Sivas İl Sağlık Müdürü Fethullah Selçuk Moğulkoç, KANAM Müdürü Prof. Dr. Zekiye Özkan Hasbek, Kongre Başkanı Prof. Dr. Esat Korgalı, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Gazi Sonkur, dekanlar, müdürler, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

SCUde 4. Uluslararasi Kanser Gunleri Kongresi 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Prof. Dr. Ataseven: “Üniversitemiz TÜBİTAK 2209 projeleri ile öne çıktı”

Prof. Dr. Ataseven: “Üniversitemiz TÜBİTAK 2209 projeleri ile öne çıktı”

Açış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Ataseven “Geçmiş süreçte çok büyük emekler verilerek paneller yapıldı, çalışma grupları şeklinde toplantılar düzenlendi ve makaleler yayımlandı. Çalışmalara sadece akademisyenlerimiz değil öğrencilerimiz de katkı sağladı. Bununla beraber hem Teknofest yarışmalarına katılımlar teşvik edildi hem de öğrencilerimizin merkezde olduğu TÜBİTAK projeleri verildi. Bu süreçte ulusal anlamda Üniversitemiz TÜBİTAK 2209 projeleri ile öne çıkmış oldu. Uluslararası Kanser Günlerindeki hedefimiz, tüm disiplinlerin bir araya gelerek etkileşim sağlamaları ve bunun sonucunda ülkemize ve insanlığa bir takım katkılar sunmamızdır. Tüm bilimlerin kanserle ilgilenmesi ve ortak organizasyonlar yapması gerekmektedir. KANAM ekibine, yurt dışından ve yurt içinden gelen tüm katılımcılara teşekkür eder, kongrenin başarılı bir şekilde geçmesini dilerim.” dedi.

SCUde 4. Uluslararasi Kanser Gunleri Kongresi 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Prof. Dr. Hasbek: “Birçok projenin hazırlanmasında öncü rol üstlenmiştir”

Prof. Dr. Hasbek: “Birçok projenin hazırlanmasında öncü rol üstlenmiştir”

Sonrasında söz alan KANAM Müdürü Prof. Dr. Hasbek “Bu yılki kongremizin temel konusu prostat kanseridir. Yaklaşık üç gün sürecek kongremizde çoğu il dışından gelen çok kıymetli bilim insanlarımız bu konudaki en son gelişmeler hakkında bizlerle bilgi paylaşacak. Üniversitemiz Hastanesi onkolojik açıdan oldukça iyi düzeyde olup şehrimizin yanı sıra çevre illere de hizmet vermektedir. Ayrıca bizler Nükleer Tıp Ana Bilim Dalında, Türkiye’de çoğu üniversite hastanesinde uygulanamayan prostat kanseri tedavisindeki en iyi yöntemlerden biri olan hedefe yönelik radyonüklid tedavi verebildiğimizi ifade ediyorum. KANAM Merkezimiz kuruluşundan bu yana hem TÜBİTAK hem de BAP temelli birçok projenin hazırlanmasında öncü rol üstlenmiştir. 2020 yılı Mart ayında “Her Yönüyle Kanser” adlı kitabımız yayımlanmıştır. Bunun yanı sıra “Kanser Tedavileri Yan Etki Yönetimi” başlıklı kitabımız tamamlanmıştır. İlk kongremizi planladığımız günden itibaren hem organizasyonlarımızda hem de altyapı projelerinde desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a, çalışmalarımızda yol gösteren Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hilmi Ataseven’e ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

SCUde 4. Uluslararasi Kanser Gunleri Kongresi 4 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Prof. Dr. Korgalı: “Uzman hocalarımızla değerlendireceğiz”

Prof. Dr. Korgalı: “Uzman hocalarımızla değerlendireceğiz”

Son olarak konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Korgalı “Erkeklerde en sık görülen kanser türü prostat kanseridir. Oldukça sık görülen bu kanser türünün en önemli risk faktörü yaşlanmaktır. Kongre sürecinde; prostat kanserinin taraması, risk faktörleri, tanı yöntemleri, risk grupları ve bu gruplara uygulanabilecek tedavi ile tedavi sonrası yöntemleri, alanında uzman hocalarımızla değerlendireceğiz. Bizler de hocalarımızın bilgi ve tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulacağız.” ifadelerini kullandı.

SCUde 4. Uluslararasi Kanser Gunleri Kongresi 5 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
SCÜ’de 4. Uluslararası Kanser Günleri Kongresi başladı

Kongre, 30 Eylül tarihine kadar devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu