EğitimSivas Haberleri

SCÜ, Köpeklerin İşitme Kaybına Çözüm Getiriyor

SCÜ, köpeklerin işitme kaybına karşı çözüm getiriyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Veteriner Fakültesi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen hayvan dostlarına umut ışığı oluyor.

İşitme sorunlarına çözüm arayan hayvan sahiplerinin dikkatini çeken bu fakülte, Adana’dan gelen Özcan Turgut’un 16 yaşındaki Amerikan Cocker cinsi köpeği için yaptığı işitme testi ile büyük bir başarıya imza attı.

Özcan Turgut, köpeğinin seslere tepki vermediğini fark ettiğinde, birçok yere başvurmasına rağmen sonuç alamamıştı. Ancak SCÜ’ye yaptığı başvuru, işitme sorununu çözme yolunda kilit bir adım oldu. Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı’nda görevli Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mustafa Koçkaya, yaptığı açıklamada, “Özcan Bey köpeğini birçok yere götürmüş ama herhangi bir sonuç elde edememiş. İnternet araştırması sırasında çalışmamıza ulaşmışlar ve bizimle iletişime geçmişler. Türkiye’de ilk kez köpeğimize klinik ABR cihazı ve otoakustik emisyon cihazları ile işitme testi yaptık. Bu sayede işitme problemine neden olan alanı tespit ettik ve enfeksiyona bağlı duyma kaybını belirledik” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu