Özgeçmiş

Abdulbaki Kara Kimdir?

Abdulbaki Kara kimdir?

Abdulbaki KARA 1986 yılında Gümüşhane Şiran ilçesinde doğdu. 2004 yılında Gümüşhane Lisesinden mezun oldu. Üniversite eğitimini Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve idari Bilimler Fakültesinde işletme Bölümünde tamamladı. Aynı zamanda Anadolu üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunudur. Bunun yanı sıra Trabzon Avrasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yerel Yönetimler Yüksek Lisans Bölümü mezunudur. Üniversite eğitimi esnasında Öğrenci Topluluklarında aktif görevlerde ve başkanlık görevlerinde bulundu. Adnan Menderes Üniversitesini temsilen çeşitli illerde sayısı 20’nin üzerinde eğitim programları ve konferanslara katıldı. Yine Nazilli’de birçok organizasyon düzenleyerek şehrin sanayisi ve ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak amaçlı Türkiye’de sektöründe söz sahibi birçok iş insanı ve üst düzey yöneticiyi eğitim ve konferanslar vermek üzere Nazilli’ye getirdi.

2008 yılında Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra ilçesi Şiran’da Fatih Sultan Pestil Köme Ltd. Şti. isimli aile şirketini kurdu. Şirketin Kuruculuğu ve Genel Müdürlük görevini yürüten KARA, kısa zamanda ulusal firmalarla çalışarak firmanın büyümesi ve gelişmesini sağladı. Pestil Köme’nin Türkiye’de marka olabilmesi adına müşterilere çeşitli paketleme seçenekleri sunarak sektördeki öncü firmalardan biri haline geldi. 2017 Yılından bu yana da Gümüşhane ilinin turizmde marka değerlerinden biri olan Tomara Şelalesi Tabiat Parkı işletmeciliğini de yürütmektedir.

Sektörde gördüğü önemli eksiklerden biri olan üreticilerin bir arada olmamasıydı. Bu noktada da elini taşın altına koyarak 7 Aralık 2010’da Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği Derneğini Kurdu. Halen başkanlığını yürüttüğü derneğin il genelinde sektördeki firmaların %60’ının üyeliği mevcuttur. Birlik çatısı altında sektöre firmaların bir arada olması ve birçok konuda birlikte hareket etme noktasında önemli hizmetlerde bulundu.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu yönetim kurulu üyeliği, Kelkit Ticaret Odası Meclis Üyeliği, Gümüşhane İktisadi Kalkınma Derneği (GİK-DER) Genel Başkan Yardımcılığı, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu Üyeliği, Adnan Menderes Üniversitesi SEBAT öğrenci Topluluğu Onursal Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Abdulbaki KARA, bu görevleri dışında MÜSİAD Gümüşhane Şube Başkanı, Gümüşhane Diyanet Vakfı Mütevelli heyeti üyeliği, Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği Başkanlığı, Gümüşhane Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı (ŞEKAV) mütevelli heyeti üyeliği ve Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Yöneticiliği gibi görevleri devam etmektedir.

Kara, orta düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu