Kültür-SanatSivas Haberleri

Tarihi Medreseye Yapılan Saygısızlık Temizlendi

Sivas’ın Tarihi Çifte Minareli Medresesine yapılan saygısızlık temizlendi

Sivas’ın 752 yıllık tarihine ışık tutan simgelerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, sprey boyayla yazılan saygısız ifadelerden arındırıldı. İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271 yılında inşa edilen bu eşsiz esere zarar veren 4 kişi, ‘2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan yakalanarak adli işlem başlatıldı.

Tarihi Medreseye Yapilan Saygisizlik Temizlendi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Medreseye Yapılan Saygısızlık Temizlendi

Boya çürütme tekniği kullanıldı

Tarih severleri üzen bu olayın ardından yetkililer, görüntü kirliliğini önlemek adına yazıları geçici olarak brandayla kapatmıştı. Ancak, bu geçici çözümün ardından Çifte Minareli Medrese, boya çürütme tekniğiyle eski ihtişamına kavuştu. Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çocuklar yakalandı, tespit edildi. Adliyeye müracaat edildi ama bunlar çözüm değil. Çözüm kökten, herkesin bu eserleri koruması ve kollaması lazım” dedi.

Tarihi Medreseye Yapilan Saygisizlik Temizlendi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Medreseye Yapılan Saygısızlık Temizlendi

Yeni geliştirilen bir yöntemle temizlendi

Karaca, yeni geliştirilen bir yöntemle yazıların temizlendiğini belirterek, “Taşı önceden ıslatıp, çürümesine engel olacak şekilde boya çürütme malzemesi kullanılarak şu anda bu işlem eserimizi tekrar temize çıkarıp kullanılır ve istifa edilebilir hale getirecektir” şeklinde konuştu.

Tarihi Medreseye Yapilan Saygisizlik Temizlendi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Medreseye Yapılan Saygısızlık Temizlendi

Bu olay, tarihi eserlerin korunması ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması konusundaki önemini bir kez daha gündeme getiriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu