Yaşam

Kadınlar, Türkiye’nin Dört Bir Yanında Üretiyor

Kadınlar üretiyor, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında desteklenen bir tesis, kadınların elinden çıkan yöresel ürünlerle Türkiye’nin dört bir yanını tatlandırıyor. Akıncılar Belediyesi tarafından işletilen bu tesis, kadın istihdamına önemli bir katkı sağlarken, Akıncılar’a özgü ürünlerin üretiminde de önemli bir rol üstleniyor.

Kadınlar üretiyor, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor
Kadınlar, Türkiye’nin Dört Bir Yanında Üretiyor

Tesis bünyesinde kadınlar, ilçenin bereketli topraklarında yetişen ürünlerden elde edilen malzemelerle salça, boncuk mantı, pekmez, reçel gibi lezzetli ürünler üretiyor. Sebzeler kurutuluyor ve paketlenerek satışa sunuluyor. Bu özel ürünler, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Şen, tesiste çalışanların tamamının kadın olduğunu belirterek, “İlçemizde turunçgiller hariç tüm ürünler yetişiyor. Örneğin; kavun, karpuz, domates, biber, patlıcan, armut, elma ve kayısı gibi aklınıza gelen tüm ürünler yetişiyor. Bundan dolayı bu ürünler işlenerek ikincil ve üçüncül ürünler elde ediliyor. Kuşburnu reçeli ve marmelatı gibi ürünler de üretiyoruz. Zamanla tesisimiz büyüyecek. Bu sene yaklaşık 370 ton domates işleyerek salça yaptık. Burada çalışanların hepsi kadın. Bir tane erkek tedarikçimiz var” dedi.

Kadınlar üretiyor, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor
Kadınlar, Türkiye’nin Dört Bir Yanında Üretiyor

Tesis çalışanlarından Tülin Gül, ürettikleri yöresel ürünlerle aile ekonomilerine katkı sağladıklarını belirterek, “Domates, madımak, pekmez, nohut ve boncuk mantılarımız yöresel ürünlerimizdir. Biz 8 kadın arkadaşla birlikte çok güzel ürünler üretmeye çalışıyoruz. Ev ekonomimize katkımız oluyor. Gayretli ve güzel bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Akıncılar’ın bu lezzet dolu tesisinin Türkiye’ye sunduğu geleneksel tatlar, damakları şenlendirirken aynı zamanda kadın istihdamına da katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu