EğitimÜlke Gündemi

İSG Eğitimlerinde Yüz Yüze Dönem Başlıyor!

İSG eğitimlerinde yüz yüze dönemi başlıyor!

Pandemi süreci boyunca online olarak gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitimlerine dair alınan yeni karar, sektörde dikkat çekici gelişmelere neden oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile birlikte İSG eğitimleri artık yüz yüze olarak gerçekleştirilecek.

Bu karara Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları Derneği (TİGEP) Başkanı Muhammed Fatih Tüten’den tepki geldi.

ISG Egitimlerinde Yuz Yuze Donem Basliyor 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İSG Eğitimlerinde Yüz Yüze Dönem Başlıyor! | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Ani kararlar bireyleri mağdur edebilir

TİGEP Başkanı Tüten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Alınan kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu tür bir değişikliğin daha planlı ve önceden duyurulmuş bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ani kararlar, sektördeki eğitim sağlayıcıları ve bireyleri mağdur edebilir” ifadelerini kullandı.

Fatih Tüten, online eğitimlerin katılımcılara esneklik sağladığını, uzaktan eğitimle daha fazla kişiye ulaşılabildiğini vurgulayarak, “Pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konularındaki eğitimlerin devam etmesi için online seçeneklerin devam etmesi, daha geniş bir kitleye erişimi sürdürebilir kılacaktır” dedi.

ISG Egitimlerinde Yuz Yuze Donem Basliyor 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İSG Eğitimlerinde Yüz Yüze Dönem Başlıyor! | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Binlerce insan mağdur kalabilir

Tüten, “Türkiye genelinde 40’tan fazla ilde eğitim kurumu bulunmuyor. Bulunan eğitim kurumları ise büyük şehirlerde toplanmış durumda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu kararı pandemi şartlarının ortadan kalkmış olmasından kaynaklı ama binlerce insan kayıt yaptırdı ve bu durumdan dolayı mağdur olacak. Bakanlığın kararının bu kadar ani olmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu kararın daha önceden açıklanması gerektiğini ve bir tarih belirtilmesi gerektiğini” vurguladı.

Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlar sorun yaşayacak

TİGEP Başkanı Muhammed Fatih Tüten, bu duruma dair yaptığı açıklamada, “Ülkemiz genelinde İSG eğitimi veren birçok kurum var ancak, bu kararın uygulanabilirliği konusunda endişelerimiz var. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım sıkıntıları ve maliyet artışları, bu kararın pratikte nasıl uygulanacağı sorusunu gündeme getiriyor” dedi.

ISG Egitimlerinde Yuz Yuze Donem Basliyor 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
İSG Eğitimlerinde Yüz Yüze Dönem Başlıyor! | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Maliyet artışı olacak

Öte yandan, online eğitim platformlarının sağladığı maliyet avantajı da göz önüne alındığında, yüz yüze eğitimlerin maliyet artışına sebep olması kaçınılmaz görünüyor. Bu durumun, kurs fiyatlarına yansıyarak bireylerin eğitim alma kapasitesini sınırlayabileceği belirtiliyor. Tüten, “Online eğitimler, katılımcılara daha ekonomik bir seçenek sunuyordu. Bu değişiklikle beraber, bu avantajın kaybedilmesi, pek çok kişinin eğitim almasını güçleştirebilir. Kurs fiyatları maliyet artışından dolayı çok daha yüksek fiyatlara çıkabilir.” şeklinde endişelerini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu