Sivas Haberleri

Başkan Karakaya’dan 4 Eylül Sivas Kongresi Mesajı

Başkan Karakaya’dan 4 Eylül Sivas Kongresi mesajı

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 104. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin Sivas’ta atıldığını belirten Başkan Karakaya; “Ulusumuzun geleceğinin şekillendiği Sivas Kongresi, esarete karşı verilen özgürlük mücadelemizin en önemli halkalarından biridir.

Sivas, Milli Mücadele’ye ev sahipliği yapmış ve Mustafa Kemal Paşa 108 gün Milli Mücadele’yi Sivas’tan yönetmiştir. Kısacası Sivas Kongresi ile bağımsızlığın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı unutulmamalıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Sivas Kongresi’nin önemini, “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” sözüyle ortaya koymuştur. Kongrede birbirinden önemli kararlara imza atılırken şüphesiz öne çıkan maddeler ise ‘Manda ve himaye kabul edilemez.’, ‘Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür bölünemez.’ ve ‘Mili iradeyi hâkim kılmak.’ geliyordu.

Bugün ise bizlere düşen en önemli görev bu birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ni daha aydınlık yarınlara hazırlamak ve geliştirmektir. Bunu başarmak için tarihimize bakmamız yeterlidir.

Sivas Kongresi’ndeki coşku ve kararlılığın sonsuza dek süreceğine olan inancımla; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanı uğruna şehit düşen yurttaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, ulusumuzun özgürlük ve demokrasi mücadelesinin adeta miladı olan onur ve gurur vesikalarımızdan biri olan Sivas Kongresi’nin 104. yıldönümünü kutluyorum.” dedi.

Baskan Karakayadan 4 Eylul Sivas Kongresi Mesaji jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Başkan Karakaya’dan 4 Eylül Sivas Kongresi Mesajı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu