Sivas HaberleriSiyaset

Karasu’dan Sivas Kongresi’nin 104. Yılı Mesajı

Karasu’dan Sivas Kongresi’nin 104. yılı mesajı

CHP Sivas Milletvekili-Parti Meclisi Üyesi Ulaş Karasu, Sivas Kongresi’nin 104. yılına özel bir mesaj yayımladı.

Tarih boyunca coğrafi konumu ve stratejik önemiyle askeri, ticari ve idari bir merkez olan Sivas emin şehir olarak kurtuluşta ve kuruluşta çok önemli görevler üstlenmiştir.

Kurtuluş destanımızın yol haritası, 104 yıl önce bu topraklardan çizilmiştir.

Sivas Kongresi’nde ortaya konulan ve alınan irade birliğiyle birlikte ulusumuz, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini zaferle sonuçlandırmıştır. Aziz Atatürk, “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” sözüyle 4 Eylül Sivas Kongresi’ni ve Sivas’ın önemini bir asla silinmeyecek şekilde tarihimize işlemiştir. 1919’da Samsun’a çıkış ile başlayan uzun yolculukta; vatanın bağımsız ve milli sınırlar içinde bölünmez bir bütün olarak tescillendiği karargah olan ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan bu kongre Sivas’ın onuru, biz Sivaslıların gururudur.

Bizler de bugün, attığımız her adımımızı Sivas Kongresi’nde alınan ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan kararlara bağlılık bilinci ve sorumluluğuyla atıyoruz. 

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Ulu Önderimiz’in bizlere gösterdiği muasır medeniyet hedefinden bir an olsun ayrılmadan, aklın ve bilimin öncülüğünü benimseyerek; “kimsesizlerin kimsesi” olan Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında kalıcı bir biçimde demokrasi ile taçlandırmak için emin adımlarla yürüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Milli Mücadele tarihinde özel bir yere sahip olan Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, kongre delegelerini, kongreye ev sahipliği yapan hemşehrilerimiz olan Sivaslıları bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu