Sivas HaberleriKültür-Sanat

Ziyaretçilere Kapatıldı

Ziyaretçilere Kapatıldı

Divriği’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinden biri olan Divriği Ulu Cami, 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmalarıyla yeniden eski ihtişamına kavuşmaya hazırlanıyor. Ancak, çeşitli nedenlerle duran ve 2022 yılında tekrar başlayan restorasyon işlemleri, caminin çevresinde genişletilmiş bir çalışma alanına dönüşecek. Bu nedenle, Divriği Ulu Cami, ziyaretçilere tamamen kapatıldı.

Divriği Kaymakamlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, “22 Ağustos 2023 tarihi itibariyle Divriği Ulu Cami’de süren restorasyon çalışmalarının kapsamının genişletilerek çevresinde çalışmalar yapılacağı için halkımızın ziyaretine tamamen kapatılmıştır” ifadelerine yer verildi. Bu kararın, caminin uzun vadeli korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla alındığı vurgulandı.

Ziyaretcilere Kapatildi 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ziyaretçilere Kapatıldı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Geçmiş yıllarda restorasyon çalışmaları devam ederken, cami etrafında oluşturulan platform sayesinde tarihi caminin kısmen ziyaret edilebilmesine imkan sunulmuştu. Ancak restorasyonun daha fazla genişletilmesi gerektiğinden, cami şu anda ziyaretçilere tamamen kapalıdır.

Divriği Ulu Cami, tarihi ve mimari önemiyle ülke genelinde ve uluslararası alanda tanınmış bir eserdir. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, cami ve çevresi ziyaretçilere daha güvenli ve estetik bir şekilde sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu