Sivas Haberleri

Zileli: “Afrika’ya Yapılan Yardımlar Artıyor”

Sivas İHH Başkanı Efe Zileli: “Afrika’ya yapılan yardımlar katlanarak artıyor”

Sivas İHH Başkanı Efe Zileli, Afrika’ya yapılan yardımların son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini belirtti. Zileli, Sivas İHH’nın bu süreçte oynadığı rolü ve yardımların bölgedeki etkilerini anlattı.

Gundem Sivas Haber 11 1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
EFE Zileli: Yardımlarımız her geçen gün daha çok destek buluyor

EFE Zileli: Yardımlarımız her geçen gün daha çok destek buluyor

“Afrika’da yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar, her geçen gün daha fazla destek buluyor,” diyen başkan Zileli, İHH’nin Afrika’da gerçekleştirdiği projeler arasında su kuyusu açma, gıda dağıtımı, sağlık hizmetleri ve eğitim desteği gibi birçok alanda faaliyetlerin bulunduğunu belirten Zileli, “Yardımlarımız sayesinde binlerce insanın hayatında olumlu değişiklikler yapabiliyoruz. Su kuyuları açarak temiz suya erişimi sağlıyor, gıda dağıtımlarıyla açlıkla mücadele ediyoruz. Sağlık ve eğitim alanındaki projelerimiz ise sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmamızda büyük önem taşıyor” dedi.

Efe Zileli: Afrika gönül coğrafyamızdan birisi

Efe Zileli, yapılan yardımların sadece maddi yardım değil, aynı zamanda gönüllü çalışmalarla da desteklendiğini vurguladı. “Sivas İHH olarak Dünyada 135 ülkede bulunuyoruz. Birçok ülkede bulunan temsilcilerimizle gönüllü çalışmalarımızı gönüllülerimizle birlikte bölgedeki insanlara umut olmaya devam ediyoruz. Temsilcilerimizin olmadığı bölgelerde partner kuruluşlarımızla yardımlarımızın katlanarak artması için çaba sarf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Afrika’da eğitim projeleri yapılıyor

Afrika’da eğitim projelerinin önemini vurgulayan Efe Zileli ” Öncelikle biz orda yaşayanlara bilgi veriyoruz. Su kuyuları açarak o kesimde yaşayanlara temiz su imkanı sağlıyoruz fakat her kuyunun belli bir kullanım süresi oluyor. Taşıma suyuyla değirmen dönmez. Temiz suyu elde etmeleri için Somali ve birçok bölgede yaşayan insanlara baraj yapımını da öğretiyoruz. Ayrıca o bölgede bulunan tarlalarda uygulamalı olarak tarımın nasıl yapılacağını öğretiyoruz. Kısacası eskiden geçinmeleri için onlara balık verirken şimdi balığın nasıl tutulacağını gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Akademik alanda da projelerinin olduğunu söyleyen Başkan neredeyse her bölüm Afrika’da üniversitelerinin ve hocaların bulunduğunu Afrikalı birçok öğrencinin istediği bölümü okuyup kendini geliştirdiğini belirtti. Zileli, Müslüman bir bölge olan Afrika’ya hocalar gönderdiklerini ve Afrikalı gençlerin bu eğitim sonucunda kendi köylerinde imam olduklarını belirtti. Gönderdikleri hocaların ve imam olan öğrencilerin maaşlarını da ödediklerini ifade etti.

Zileli destek vermek isteyen herkesi İHH ile işbirliği yapmaya davet eden Zileli, “Birlikte daha büyük projelere imza atarak, daha fazla insana ulaşabiliriz. Yardımlarınız ve gönüllü desteğinizle Afrika’daki kardeşlerimize umut olalım” çağrısında bulundu. Halkının bu yardımlara gösterdiği ilgi ve destek, Afrika’daki insanların yaşamlarını değiştirmeye devam ediyor.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu