Sivas HaberleriEğitim

Yüksek Enflasyon Okul Kıyafetlerine Yansıdı, Aileler Endişeli

Yüksek enflasyon okul kıyafetlerine yansıdı, aileler endişeli

Yaklaşık 2 hafta sonra Türkiye genelinde okulların açılmasıyla birlikte veliler, artan maliyetler ve yüksek enflasyon karşısında endişeleniyor. Özellikle okul kıyafetlerine gelen büyük zamlar, ailelerin bütçesini zorluyor.

Okul kıyafetleri, geçen yıla göre yüzde 60 oranında fiyat artışıyla satılıyor. Satıcılar, bu zamları enflasyon ve hammadde fiyatlarındaki yükselişe bağlıyor. Örneğin, etek, hırka ve iki uzun kollu tişört içeren okul takımının fiyatı bin TL’ye ulaşmış durumda. Eğer bu takıma bir de zorunlu olan eşofman takımı eklenirse, fiyat bin 950 liraya kadar çıkıyor.

Yuksek Enflasyon Okul Kiyafetlerine Yansidi Aileler Endiseli 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Yüksek Enflasyon Okul Kıyafetlerine Yansıdı, Aileler Endişeli | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Mağaza sahipleri, ithal kumaşlarda yüzde 100 gibi büyük bir artış yaşandığını belirtiyor. Ayrıca, çocukların sağlığı için uygun pamuklu ürünler kullanılması gerektiğini ekliyor. Ancak enflasyon, kumaş ve nakliye maliyetlerinden, personel giderlerinden ve kira masraflarından dolayı bu fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

Okul kıyafetlerine gelen bu yüksek zam oranları, velilerin maddi olarak zor bir döneme girmesine neden oluyor ve ekonomik baskıyı artırıyor. Okulların açılmasına kısa bir süre kala, aileler bu mali zorluklarla baş etmeye çalışacak gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu