Sosyal Yardımlar

Yeni Bir Sosyal Destek: Vefat Yardımı

Bakanlık’tan yeni bir sosyal destek: Vefat yardımı

Türkiye genelinde, 3294 sayılı Kanun kapsamında yer alan ve 15 Nisan 2022 tarihi ve sonrasında vefat eden Türk vatandaşlarına yönelik önemli bir yardım programı hayata geçirildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından her hafta alınan vefat listeleri doğrultusunda belirlenen ailelere, Bütünleşik Sistemde kayıtlı ve sosyal yardım alan hanelerde bulunan yakınlarına Vefat Yardımı yapılmaktadır.

Yeni Bir Sosyal Destek Vefat Yardımı
Yeni Bir Sosyal Destek: Vefat Yardımı

Gereken Tek Belge Ölüm Belgesi

Bu yardım programı kapsamında belediyelerden gelen listeler beklenmeksizin, vefat eden kişinin bir yakını tarafından da başvuru yapılabilmektedir. Tek şart ise vefat eden kişinin bir yakını tarafından sunulan “Ölüm Belgesi.” Bu belge ile başvuru süreci başlatılabilmekte ve yardım alınabilmektedir.

Kimler Faydalanabilir?

3294 sayılı Kanun kapsamında yer alan Türk vatandaşları, yakınlarını kaybetmeleri durumunda bu yardımdan faydalanabilirler. Başvuruda bulunacak kişi kendi adına değilse, yakınına ait Ölüm Belgesi de gereklidir.

Ödemeler Tek Seferlik

Vefat Yardımı ödemeleri tek seferlik olarak yapılmaktadır. Başvurular onaylandığında, yardım alacak ailelere 1.623,94 TL destek sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu