Yaşam

Yedisu Fayı Üzerinde Büyük Deprem Beklenmiyor

Uzman iddialara karşı: Yedisu fayı üzerinde büyük deprem beklenmiyor

Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yaşayan Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, Gümüşhane’de yaşanan son depremlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İçelli, bölgede meydana gelen 4.3 ve 4.1 büyüklüğündeki depremlerin Kuzey Anadolu Fayı üzerinde ilerleyen bir fay hattında gerçekleştiğini belirtirken, bu depremlerin kuzey Anadolu Fayı’nı tetikleyecek güçte olmadığını vurguladı.

Yedisu Fayi Uzerinde Buyuk Deprem Beklenmiyor jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Yedisu Fayı Üzerinde Büyük Deprem Beklenmiyor

Gerçekçi olmadığını söyledi

İçelli, özellikle Karlıova bölgesinde daha büyük bir depremin yaşanabileceğine dikkat çekti, ancak Yedisu fayı üzerinde 7 büyüklüğünde bir deprem beklemediğini ifade etti. “Yedisu bölgesinde 6.0 ve 6.5 civarında bir deprem yaşayabiliriz” diyen İçelli, bu bölgede 7 büyüklüğünde bir depremi beklemenin gerçekçi olmadığını söyledi.

Ayrıca, Tercan, Aşkale ve Erzurum gibi bölgelerin 6.0 ve 6.5 büyüklüklerinde depremlerle karşılaşabileceğini belirten İçelli, ancak bu olayların zamanını kesin olarak öngörmek zor olduğunu sözlerine ekledi.

Spekülasyonlara değindi

Uzman, spekülasyonlara da değinerek, “İl il dolaşıp seminerler veren bazı kişilerin, sadece rant elde etmek amacıyla yapılan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini” vurguladı. İçelli, bilgi ve fay parametreleri ile konuşmanın önemine dikkat çekerek, bölge halkını gereksiz endişelere kapılmamaya çağırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu