Dünya GündemiYaşam

Yapay Zeka: Kalp Krizini 10 Yıl Önce Tahmin Ediyor!

Bir Oxford Üniversitesi araştırmasına göre, yeni bir yapay zeka aracı, kişinin kalp krizi riskini 10 yıl öncesine kadar doğru bir şekilde tahmin edebiliyor. Kalp tomografisi taramalarının doğruluğunu iyileştirmek için kullanılan bu yapay zeka aracı, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nde (NHS) binlerce kalp krizi ölümünü engelleyebilir ve hastaların tedavisini iyileştirebilir.

Yapay Zeka, kalp krizini 10 yıl önceden haber veriyor: erken teşhis imkanı

Yapay Zeka, kalp krizini 10 yıl önceden haber veriyor: erken teşhis imkanı
Yapay Zeka: Kalp Krizini 10 Yıl Önce Tahmin Ediyor!

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, arterlerdeki tıkanıklık veya daralmayı tespit etmek için kullanılan kalp tomografisi taramalarının yapay zeka ile değerlendirilmesinin binlerce kalp krizini doğru bir şekilde öngörebileceğini ortaya koydu. Bu gelişme, özellikle hiçbir belirti göstermeyen ancak gelecekte yüksek kalp krizi riski taşıyan hastaların tespit edilmesine olanak tanıyarak tedavi süreçlerini önemli ölçüde değiştirebilir.

Oxford Üniversitesi’nde Akut Multidisipliner Görüntüleme ve Girişim Merkezi Direktörü Profesör Charalambos Antoniades, yapılan çalışmanın klinisyenlere riskin doğru resmini sunarak birçok kalp hastasının tedavi sürecini iyileştirebileceğini belirtti. Antoniades, yapay zeka aracının Birleşik Krallık genelinde uygulanması halinde her yıl binlerce önlenebilir kalp krizi ölümünü engelleyebileceğini ifade etti.

Bu önemli gelişme, İngiltere Kalp Vakfı’nın finanse ettiği araştırma sonucunda ortaya çıktı. Her yıl yaklaşık 350 bin kişinin kalp taraması yaptırdığı Birleşik Krallık’ta, taramaların küçük daralmaları tespit edememesi nedeniyle birçok kişi hayatını kaybediyor. Yapay zeka aracı, 8 hastanede rutin taramalardan geçen 40 binden fazla hastanın verilerini analiz ederek, 3 bin 393 hasta üzerinde başarılı bir şekilde test edildi.

BHF’nin Tıbbi Direktörü Profesör Sir Nilesh Samani, yapay zekanın kalp krizi riskini belirlemede oynayabileceği kıymetli rolü vurgulayarak, bu teknolojinin NHS genelinde yaygınlaştırılmasıyla binlerce kişinin hayatının kurtarılabileceğini söyledi. Hükümetin yapay zeka araçlarına destek amacıyla açıkladığı ortak fon, bu tür inovasyonların önünü açarak sağlık sektöründe önemli bir adım atıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu