Sosyal Yardımlar

Yabancılara Yönelik Sosyal Yardım

Yabancılara yönelik sosyal yardım desteği geliyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Türkiye Kızılay Derneği ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı, ülkemizde yaşayan muhtaç yabancılara umut oluyor.

Yabancılara Yönelik Sosyal Yardım
Yabancılara Yönelik Sosyal Yardım

Kimleri Kapsıyor?

Sosyal Uyum Yardımı, 9 ile başlayan kimlik numarasına sahip, Geçici Koruma Statüsü, Uluslararası Koruma Statüsü, Uluslararası Koruma başvuru sahipleri ve İnsani İkamet İzni bulunan yabancıları hedefliyor. Bu yardımdan faydalanabilmek için bağımlılık oranının ≥ 1.5 olması şartı aranıyor.

Nasıl Başvurulur?

Yardıma başvuruda bulunmak isteyen aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği demografik kriterlere uygunluklarını sağlamaları durumunda SUY’dan yararlanma hakkına sahip olacaklar.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Sosyal Uyum Yardımı, aylık düzenli ödemelerle destek sağlıyor. Hane başına yapılan ödemelerde ise 1-4 kişilik hanelere 600 TL, 5-8 kişilik hanelere 300 TL, 9 ve üstü kişilik hanelere ise 100 TL veriliyor. Bu ödemeler aylık olarak düzenlenirken, çeyreklik dönemlerde ailelere ek ödemeler yapılmaktadır.

Toplumda Entegrasyon İçin Güçlü Bir Adım

Sosyal Uyum Yardımı, sadece maddi destek sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda toplumda daha güçlü bir entegrasyon için atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Bu destekle birlikte, Türkiye’nin farklı kültürlerden gelen insanlarına daha iyi bir yaşam ve gelecek perspektifi sunulması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu