Sivas Haberleri

Vali Yılmaz Şimşek’ten Anneler Günü Mesajı

Toplumsal varlığımızın en kutsal kurumlarından biri olan aile birliğinin simgesi olan annelerimiz, yetiştirdikleri sağduyulu, ilkeli, erdemli, dürüst ve vatansever bireylerle sağlıklı bir toplumun temelinin inşa edilmesinde mühim bir görev üstlenmektedir.

Medeniyetin gelişip şekillenmesinde daima payı olan ve bulundukları topluma merhamet, sevgi, fedakârlık ve hoşgörünün her türlü en güzel örneğini aşılayan kadınlar, annelik gibi kutsal bir görevi üstlenerek şüphesiz, varlığımız için çok daha anlamlı bir hale gelmektedirler. Bütün kültür ve inançlarda yüceltilen anneler, hayatları boyunca sadece çocukları için değil aileleri ve yuvaları için adeta koruyucu bir kalkan ve sığınılacak liman olmuşlardır.

Bilgi ve tecrübelerini çocuklarına ilmek ilmek dokuyan, itinayla işleyen şahsiyetler, insanlığın da kaderini tayin ederler. Annelik, ruhları da medeniyetleri de inşa etmektir. Kadim geleneğimizde en yüksek mertebelere layık görülen, baş tacı edilen fedakârlıklarıyla tarihimize de damga vuran annelerimiz, şüphe yok ki Türk ulusunun mimarları arasında yer almıştır. Tomris Hatun, Hayme Ana, Zübeyde Hanım, Nene Hatun, Kara Fatma, Şerife Bacı ve daha pek çok müstesna annemizin; şanlı tarihimizde önemli rolleri vardır. Bu sebeple biliyoruz ki; geçmişten bugüne varlıklarıyla bizleri müreffeh yarınlara hazırlayan annelerimiz, milletimiz için her zaman büyük bir güç, rehber ve yol gösterici olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz şehitlerimizin, gazilerimizin ve yakın zamanda yaşadığımız depremlerde evladını kaybeden saygıdeğer anneleri olmak üzere, dünyanın en yüce görevini yerine getiren, hayatın tüm güzelliklerine layık olan, fedakâr ve cefakâr eli öpülesi kadınlarımızın Anneler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu