Sivas HaberleriYaşam

Vali Şimşek’ten 100. Yıl Mesajı

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’ten 100. yıl mesajı

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Cumhuriyetimizin 100. yılı için bir kutlama mesajı yayımladı. Vali Şimşek’in mesajı:

Büyük bir istiklal mücadelesinin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünü millet olarak hep birlikte kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bağımsızlık uğruna gösterilen azim ve kararlılığın ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Kutlu Olsun.

Cumhuriyet; şüphesiz ki, Atatürk’ün Türk Ulusuna bıraktığı en büyük emanet ve asla vazgeçilmez bir mirastır. Cumhuriyet; sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesinin, toplumsal ve siyasal değişim projesinin, erdemin, faziletin, halk egemenliğinin ve hukukun adıdır. Cumhuriyet; farklılıkları, ayrılıkları ve ihtilafları aşarak millî kimlik şuurunun ve birlikte var olma azminin etrafında birleşen Türk Milletinin, asaletle perçinlediği ve temellendirdiği yönetim sisteminin adı ve şanı olarak 100 yılı geride bırakmıştır.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda Sivas’ımız, kuşkusuz ki müstesna bir yere sahiptir. Samsun’da başlayan süreç Amasya ve Erzurum’da devam ettikten sonra coğrafi özellikleri kadar insanıyla da güvenilir bir yer olan ilimizde şekillenmiştir. Sivas, 108 gün boyunca millî mücadelenin merkezi olmuş, Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı şehrimiz, bir asır önce olduğu gibi bugün de aynı hassasiyetlerle ve birlik beraberlik ruhuyla kadim tarihinin getirdiği duruşunu korumaktadır.

İlimizde olduğu gibi ülkemizde de her daim varlığını koruyan bu duruş, millî bir bilinçtir. Çünkü millî egemenliğe dayanan Cumhuriyet yalnızca bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet; istiklal ve istikbalimizin sembolü, şehadet mertebesine ulaşmış vatan evlatlarının emaneti, bağımsızlığı şiar edinen aziz milletimizin karakterinin tezahürüdür.

O nedenle bugün bize düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak, muasır milletler seviyesinin üzerine çıkarmak ve gelecek nesillere güvenle teslim etmektir. Birlik ve beraberlik içerisinde kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalmasını sağlamak için hep birlikte var gücümüzle çalışmak şiarımız olmalıdır. Ülkesini ve dünyayı çok iyi tanıyan, millî kültürüne ve çağdaş uygarlık standartlarına aşina olan nesiller, Cumhuriyetimizin en büyük teminatı olacaktır.

İnanıyorum ki muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda her geçen gün azim ve kararlılıkla ilerleyen, günümüzde de bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir devlet haline gelen Cumhuriyetimiz, Türkiye Yüzyılında da aynı hızla gelişmeye kalkınmaya devam edecek ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “İlelebet Payidar Kalacaktır”.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, Cumhuriyetimize nice yüz yıllar diliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız, Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun…

Nice 100 Yıllara…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu