Sivas HaberleriYaşam

Ulaş Gölü Kışın Gelmesiyle Sessizliğe Büründü

Ulaş Gölü kışın gelmesiyle sessizliğe büründü

Sivas’ın Ulaş ilçesinde bulunan ve 2016 yılında “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen Ulaş Gölü, kışın gelmesiyle birlikte adeta sessizliğe büründü. İlçe merkezinde yer alan göl çevresi, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında canlılıkla dolup taşarken, şimdi boş kalmış durumda.

Ulas Golu Kisin Gelmesiyle Sessizlige Burundu2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Ulaş Gölü Kışın Gelmesiyle Sessizliğe Büründü

Göçmen kuşlar da terk etti

Göldeki tesisin işletmecisi Kemal Aslan, kış mevsiminin etkisiyle birlikte piknikçi kalabalıklarının, olta tutkunlarının ve yabancı misafirlerin uğrak yeri olan göl çevresinin hüzün dolu bir atmosfere büründüğünü belirtiyor. Aslan, “Havaların soğumasıyla birlikte Ulaş Gölü’nü mesken edinen göçmen kuşlar da gölü terk etti. Şu anda gölde sadece az sayıda sakarmeke ve birkaç çeşit yaban kuşu kaldı. Eğer göl yüzeyi buz tutarsa, diğer yaban kuşlarının da göç etmesi muhtemel” diyor.

Sessizliğe dikkat çekiyor

Göl kıyısındaki piknik alanları ve kameriyelerin boş kaldığını vurgulayan Aslan, doğanın kışın sessiz çığlığına dikkat çekiyor. Bu mevsimde doğayla iç içe olmanın ayrı bir güzellik taşıdığını ifade eden Aslan, ziyaretçilere doğanın sakinliğinin tadını çıkarmalarını öneriyor. Ulaş Gölü, sessizliğiyle birlikte doğaseverleri kendine çekiyor, ancak göçmen kuşlarla birlikte tekrar canlanması baharın müjdesini bekliyor.

(AA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu