Sivas Haberleri

TYP’li Ailelerden Mağduriyet Çağrısı

TYP’Lİ ailelerden mağduriyet çağrısı

TYP’li işsiz kalan ailelerden devlet büyüklerine yardım çağrısı yapıldı. Yapılan çağrı şu şekilde:

“Saygı değer Devlet  büyüklerimi öncelikle sayıları 100-130 bin TYP’li adına saygılarımızı sunar başarılarınızın devamını dileriz. Bizler devletin çeşitli kurumlarında toplum yararına çalışma programı olarak adlandırılan İŞKUR üzerinden alınıp işsizlik fonundan asgari ücret olarak maaşı ödenen ve hiç bir hakka sahip olmayan bir kesimiz.

TYPLI Ailelerden Magduriyet Cagrisi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
TYP’li Ailelerden Mağduriyet Çağrısı | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Çeşitli Kamu Kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık gibi çoğu kurumlarda temizlik bakım onarım çaycılık yapmaktaydık. Bir çoğumuzun evini bu kurumlarda  çalıştığı ve aldığı asgari ücretle geçimini sağlamaya çalıştığını bilmenizi isterim. İşsizliğin hat safhada olduğu yaşam standartlarının bu kadar zor olduğu bir dönemde bizi görmezden gelmeyeceğinize bütün kalbimizle inanıyoruz. İşe başladığımız anda 4,5 ay ve 6 ay süreceğini biliyorduk ama şunu bilmenizi isteriz ki mecbur kabul etmek zorundaydık.

Sizlerin genç gördüğü ama özel sektörün yaşlı gördüğü bu kesim maalesef iş bulmak ta zorlanmaktadır. 9 ay gibi bir sürede çalıştığımız kurumlarda işlerimize adapte olmuşken biz işimize canla başla sahip çıkmışken kurumlar çalışmamızı beğenmişken siz devlet büyüklerimizden rica ediyoruz. Çalıştığımız kurumlarda işimize devam etmeyi bizlere lütfedin, sadece işimizde süreklilik ve siz devlet büyüklerimizin bizlere uygun göreceği şartlarda çalışmaya razıyız. Biliyoruz ki şu an TYP programında çalışan kardeşlerimizin %99’u iş bulamayacak durumda ve lütfen bizleri kaderimize terk etmeyin.

Bir Baba veya annenin çocuğunu aç koyması bir TL harçlık dahi verememesi dünyanın en kötü durumudur. Şunu bilmenizi isteriz bu işte çalışan arkadaşların büyük bölümü sadece bu asgari ücrete tabidir başka gelirimiz olsa zaten bu işe başvurma şansımız dahi yoktur. Başvuruda evi arabası olmayan geliri 5000 TL’yi geçmen mağdurun mağduru dediğimiz insanlardan oluşmaktadır. 22 Haziran itibari işten çıkarıldık biz bu ülkenin neyiyiz bilemedik ama şunu iyi biliyoruz devletimize bir zarar geldiğinde en önde yer alan insanlarımız bu muameleyi asla hak etmemektedir. Hepimizin bakmak zorunda olduğu çocukları ve ailesi ödemek zorunda olduğu ev kirası ve faturaları var çalıştığımız kurumların her ne derlerse ikiletmeden yapan insanlarız bu kurumların her daim işçiye ihtiyacı var.

100-130 bin ailenin ise evinde bir tas çorba dahi olsa kaynatmak zorunda olduğu evlatları var. 130 bin aileyi görmezden gelmeyeceğinizi hepimiz gönülden inanıyoruz. Haziran 22 itibari ile iş akdimiz fes edildi kaderimize terk edildik. İşsizliğin bu kadar çok olduğu bir dönemde özel sektörün yaşlı devletin genç gördüğü bu insanlar aç kalacak. Bir Baba evlat ayırmaz birini kucaklayıp diğerine kapı göstermez devlette bir baba gibidir. Unutmayınız ki Adalet her kesim için gereklidir. Kendi ülkemiz de mülteci konumuna düşmek istemiyoruz. Siz değerli devlet büyüklerimizden mağduriyetimizi gidermenizi istirham ediyoruz.

120 bin TYP ailesi bayrama işsiz ve buruk girmiştir. Mağduriyetimizi giderecek Devlet Büyüklerimize TYP çalışanları ahde vefa gösterecektir. Devlet büyüklerimize  sesimizi duyurmak için çeşitli bölgelerden önder arkadaşlarla bir arada her gün konuşup çare arıyoruz, 100 ‘ü yıl aşkına sizlerin merhameti bizlerin mağduriyetimizi gidereceğinize inanıyoruz. 100-130 Bin TYP’li adına saygılarımızı sunar her daim yanınız da olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu