EğitimÜlke Gündemi

TUS’ta Yerleşenlerin Oranı Yüzde 85’e Ulaştı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2023-TUS 2. dönem yerleştirme sınavı sonuçlarını açıkladı. Yapılan değerlendirmede, eğitim ve araştırma hastaneleri kontenjanına yüzde 85, üniversite kontenjanına ise yüzde 80 oranında başarılı yerleşme olduğu belirtildi. Toplamda tüm kontenjanlara yerleşme oranı ise yüzde 82 olarak kayıtlara geçti.

TUS Sınavında Yerleşenlerin Oranı Yüzde 85’e Ulaştı

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2023-TUS 2. döneminde eğitim ve araştırma hastanesi kontenjanına yüzde 85, üniversite kontenjanına yüzde 80 oranında yerleşme oldu. Tüm kontenjanlara yerleşme oranı yüzde 82’dir.” dedi. Eğitim ve araştırma hastanelerinde 40 uzmanlık alanının 32’sinde yüzde 90 ve üzeri yerleşme gerçekleşirken, tercihte bulunup yerleşemeyen adaylar için kısa süre içerisinde açılacak olan ek yerleştirme sürecine başvuru imkanı tanındığını duyurdu.

Sağlık alanında uzmanlaşmak isteyen adaylar için büyük bir fırsat sunan TUS 2. dönem sonuçları, eğitim ve araştırma hastaneleri kontenjanında elde edilen yüksek yerleşme oranları ile dikkat çekiyor. Başarılı adaylar, tercih ettikleri alanlarda sağlık kariyerine bir adım daha yaklaşmanın sevincini yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu