GündemÜlke Gündemi

Türkiye’de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor

Ülkemizde sosyal ağ kullanımında belirgin bir düşüş yaşanıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, sosyal ağ yorgunluğu en az yaşanan şehir Erzincan, en fazla yaşanan ise Afyonkarahisar olarak belirlendi. Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgeleri, batı bölgelerine kıyasla daha fazla sosyal ağ yorgunluğu yaşıyor.

Uzman Analizine Göre, Türkiye’de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor

Uzman Analizine Göre, Türkiye'de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor
Türkiye’de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor

Araştırma, Amerika’da 2010 yılında gözlemlenen sosyal ağ kullanımındaki düşüşü temel alıyor ve Türkiye’de bu trendin nasıl bir etki yarattığını inceliyor. Dr. Öğr. Üyesi Nihal Acar, araştırmanın temel amacının, sosyal ağ yorgunluğunun nasıl oluştuğunu anlamak olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya katılanların çoğunluğu, sosyal ağ kullanımının kendilerinden kaynaklanan bir yorgunluk olmadığını ifade ediyor. Bunun yerine, aşırı bilgi akışı, sürekli iletişim halinde olma zorunluluğu ve sosyal ağların teknik özellikleri gibi faktörlerin yorgunluğa neden olduğu ortaya çıkıyor.

Dr. Nihal Acar’a göre, pazar araştırmacılarının temel endişesi reklam gelirleri. Kullanıcı sayısının azaldığı bir platforma firma reklam vermek istemiyor. Araştırma sonuçları, sosyal ağ kullanımının bireyleri teknostres ve tükenme gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya bıraktığını gösteriyor.

Uzman Analizine Göre, Türkiye'de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor
Türkiye’de Sosyal Medya Yorgunluğu Artıyor

Sonuç olarak, Türkiye’de sosyal ağ yorgunluğunun artık yaygın olduğunu belirten Acar, insanların bu platformlardan uzaklaşmaya başladığını vurguluyor. Sosyal medya şirketlerinin, kullanıcı sayısını koruma amacıyla yeni stratejiler geliştirmesi gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu