Sivas Haberleri

Türkiye’de Oy Verme İşlemi Sona Erdi

Turkiyede Oy Verme Islemi Sona Erdi2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Türkiye'de Oy Verme İşlemi Sona Erdi | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi sona erdi. Henüz sandık başında bekleyen seçmenlerin oyları da başkan tarafından sayıldıktan sonra kullanılacak. Seçim sürecinde, önce cumhurbaşkanı seçimi için verilen oyların sayım ve dökümü yapılacak. Bir oy pusulasında birden fazla seçim türüne ait olanın geçersiz sayılması durumunda diğer seçim türü de geçersiz sayılmayacak.

Geçersiz sayılacak oylar arasında, “Evet” ya da “Tercih” mührü basılmamış olanlar, birden fazla ittifaka veya aynı ittifakta yer almayan parti veya adaya mühür basılmış olanlar bulunuyor. Oy pusulasının bütünlüğünün bozulması, pusulaya mühür dışında veya özel bir işaretin basılması, isim, imza kaşesi veya parmak izinin yer alması da oyun geçersiz sayılmasına neden olacak. Ayrıca, oy pusulasının karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması durumunda da oylar geçersiz sayılacak.

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamazsa, ikinci tur oylama 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Seçim sonuçlarını öğrenmek için Yüksek Seçim Kurulu’nun yasaklarının sona erdiği tarihten itibaren Gündem Sivas‘ı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu