Sosyal Yardımlar

Türk Vatandaşlarına Yeni Bir Destek

Türk vatandaşlarına yeni bir destek: Vefat yardımı

Vefat Yardımı Programı, 15 Nisan 2022 tarihinden itibaren hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına destek olmayı hedefliyor. Bu yardım programı kapsamında, her hafta belediyelerden alınan vefat listeleri üzerinden Bütünleşik Sistemde kayıtlı ve sosyal yardım alan haneler belirleniyor.

Türk Vatandaşlarına Yeni Bir Destek
Türk Vatandaşlarına Yeni Bir Destek

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Vakıflar, tespit edilen hanelerdeki vefat eden kişinin yakınına, başvuru yapma şartlarına uygun olarak maddi destek sağlıyor. Başvurular genellikle belediyeler tarafından sağlanan vefat listeleri üzerinden yapılsa da, beklenmeksizin vefat eden kişinin bir yakını tarafından da “Ölüm Belgesi” sunulması şartıyla yardım başvurusu başlatılabiliyor. Bu süreçte, başvuru yapacak kişilerin kimlik belgesi ve vefat edenin yakını ise ölüm belgesi ile başvuruda bulunabiliyor.

Ödemeler Tek Seferlik

Yardım kapsamında sağlanan maddi destek miktarı 1.623,94 TL olup, bu ödemeler tek seferlik olarak gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar, bu destekten faydalanabilmek için belirlenen başvuru şartlarına ve süreçlerine dikkat ederek başvurularını yapabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu