Sivas Haberleri

Türk Mutfağı Haftası Coşkuyla Kutlanacak

Sivas’ta Türk Mutfağı Haftası coşkuyla kutlanacak

2022 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Türk Mutfağı Haftası, bu yıl 21-27 Mayıs 2024 tarihleri arasında Sivas’ta çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Türk mutfağının sağlıklı, geleneksel ve atıksız özelliklerini vurgulamak amacıyla etkinlikler, Sivas Valiliği’nin öncülüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ve birçok yerel kurum ve kuruluşun işbirliği ile düzenlenecek.

Sivas mutfağının ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılmasını amaçlayan etkinliklerde, Sivas’ın Coğrafi İşaret almış ürünlerine öncelik verilecek. Tasarruf tedbirlerine de dikkat edilerek hazırlanan program kapsamında, Sivas’ın yöresel yemek kültürünün geliştirilmesi ve tanıtılması hedefleniyor.

Turk Mutfagi Haftasi Coskuyla Kutlanacak 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Türk Mutfağı Haftası coşkuyla kutlanacak

21 Mayıs: Geleneksel kahvaltı ve protokol konuşmaları

Hafta, 21 Mayıs Salı günü Hamidiye Restoran’da gastronomi sektörü temsilcilerine yönelik bir yöresel kahvaltı sunumu ile başlayacak. Ardından açılış programı ve protokol konuşmaları gerçekleştirilecek.

22 Mayıs: Kesme çorbası yarışması ve söyleşi

22 Mayıs Çarşamba günü Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri arasında kesme çorbası yarışması düzenlenecek. Aynı gün, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Prof. Dr. Meral Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Rabia Bölükbaş’ın konuşmacı olduğu bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşi, coğrafi işaret kavramı ve Sivas’ın yöresel mutfağına odaklanacak.

Turk Mutfagi Haftasi Coskuyla Kutlanacak 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Türk Mutfağı Haftası coşkuyla kutlanacak

23-24 Mayıs: Divriği pilavı ve sarığıburma yarışmaları

23 Mayıs Perşembe günü Divriği pilavı, 24 Mayıs Cuma günü ise sarığıburma yarışmaları Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine yönelik olarak düzenlenecek. Her iki gün de farklı okullarda coğrafi işaretli ürünler ve yöresel mutfağın ele alınacağı söyleşiler yapılacak.

25 Mayıs: Halk oyunları gösterisi ve yöresel lezzetler şenliği

25 Mayıs Cumartesi günü, Buruciye Medresesi önünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü halk oyunları ekibi gösterisi ile başlayacak etkinlikler, “Asırlık Tariflerle Sivas Mutfağı” fotoğraf sergisi ve yöresel lezzetler şenliği ile devam edecek. Şenliğin ardından bir gastro show düzenlenecek ve yöresel yemek yarışmalarında dereceye giren yarışmacılar için ödül töreni gerçekleştirilecek.

Sivas’ın eşsiz tatları Yüksek Hızlı Tren ile yolcularına ulaşıyor

Hafta boyunca, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren yolcularına hurma ikramı yapılacak, böylece Türk mutfağının tatları tren yolculuğunda da deneyimlenebilecek.

Türk Mutfağı Haftası’nın üçüncüsü, Sivas’ın zengin mutfak kültürünü tanıtmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla birçok renkli ve lezzetli etkinlik ile kutlanacak.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu