EkonomiSivas Haberleri

Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Sivas’ın Zaferi: Ata Tohumuyla Yetiştirilen Dev Lahana Hasadı

Topragin Buyulu Urunu Lahana Hasadi Basladi1 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Sivas’ın bereketli topraklarında yetiştirilen eşsiz bir doğa harikası olan dev lahanaların hasadı başladı. Ata tohumlarından yetiştirilen bu muhteşem lahanalar, boyutlarıyla görenleri büyülemeye devam ediyor ve ağırlıkları 40 kilograma kadar ulaşabiliyor.

Topragin Buyulu Urunu Lahana Hasadi Basladi2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Her yıl Mayıs ayında toprakla buluşan ata tohumları, Ekim ayı itibarıyla hasada hazır hale geliyor. Sivas ev hanımlarının turşu ve sarma yapmak için tercih ettiği bu özel lahana çeşidi, sıfırın altında 20 dereceye kadar dayanabilme özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Doğal yöntemlerle yetiştirilen Sivas lahanaları, 40 kilograma kadar büyüyebiliyor. Hasat, Ekim ayında başlıyor ve yılbaşına kadar devam ediyor.

Topragin Buyulu Urunu Lahana Hasadi Basladi3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Üretici Mustafa Gücer, bu özel lahanaların ata tohumlarından geldiğini ve diğer lahana çeşitlerine göre daha güçlü ve tatlı olduğunu belirtiyor. Gücer, “Bu lahanalar soğuklara, dona kadar dayanır. Biz Mayıs ayında diktik ve şimdi hasat ediyoruz. Metrekareye bir tane dikeriz, bu alanımızda 15 bin lahana yetiştiriyoruz. Eskiden 50 kiloya kadar çıkardılar, ama şimdi 25-30 kiloya ulaşıyorlar” diyor.

Topragin Buyulu Urunu Lahana Hasadi Basladi4 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Perakende sebze hali esnafı Ferhat Çobanoğlu ise Sivas lahanasının ağır kış şartlarına dayandığını vurgulayarak, “En büyüğü 35-40 kilogramağırlıklara ulaşan lahanalarımız var. Bu lahanalar sıfırın altında 15-20 derecelere kadar dayanır. Sivas’ta yaşayan vatandaşlar turşu yapmak için soğuk havayı bekler, lahananın üzerine kırağı yağsın, donsun ki turşusu olsun. Donan lahanayla yapılan turşu dayanıklı oluyor, bozulma olmuyor, erime olmuyor” şeklinde konuşuyor.

Topragin Buyulu Urunu Lahana Hasadi Basladi5 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Toprağın Büyülü Ürünü: Hasadı Başladı

Sivas’ın bu eşsiz doğal ürünü, hem büyüklüğü hem de dayanıklılığıyla sofralarda ve turşu kavanozlarında yerini almaya devam ediyor. Ancak bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle bazı tarlalar etkilenmiş ve ürün alımında sıkıntılar yaşanmış gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu