Özgeçmiş

TİMBİR Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem TOKUŞ Kimdir?

TIMBIR Baskan Yardimcisi Mehmet Erdem TOKUS Kimdir jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
TİMBİR Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem TOKUŞ Kimdir? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

TİMBİR Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem TOKUŞ Kimdir?

Trabzonsporun şampiyon olduğu 17 Mayıs 1984’den üç gün sonra, ozanlar diyarında dünyaya gelen Mehmet Erdem TOKUŞ, Cumhuriyet Üniversitesi Muhasebe Finans önlisans programını tamamladıktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde eğitimine devam etmiş; 2005 yılında lisans öğrenimini, o yıl mezun olan binlerce kişi arasında ilk yüze girerek onur öğrencisi derecesiyle tamamlamıştır. Bu süreçte hem eğitimini sürdürmüş hem de çalışma hayatında yer almıştır. ​

Lisansüstü eğitimine Almanya Frankfurt School of Finance‘da MBA eğitimi ile devam etmiş, sonrasında Türkiye’de T.C. Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yönetimi ana bilim dalında, Mikro İşletmelerin Kalitatif Kredi Derecelendirme modellerine üzerine çalışmış, kendi geliştiği MikroMET Kredi Derecelendirme model önerisini içeren tezini literatüre ekletmiştir.

İşletme doktorası eğitim süreci devam eden TOKUŞ, ticaret hayatındaki yoğunluğu sebebiyle ara vermiştir. ​

2009 yılına kadar, medya, üretim ve bankacılık sektörlerinde beyaz yakalı bir profesyonel olarak çalışan Mehmet Erdem TOKUŞ, 2009 baharında, eşi Kübra YETİŞ TOKUŞ hanımefendi ile, eğitim ve profesyonel yönetim danışmanlığı alanında ticaret hayatına atılmıştır. ​

​​Beyaz yakalı olarak çalıştığı yıllarda elde ettiği bilgi birikimi ve sosyal ilişkileri ile kısa sürede kendi branşında ilerleme kaydeden TOKUŞ, 20’den fazla Üniversite’de Kişisel Gelişim ve Kariyer Gelişim temalı seminerler vermek suretiyle binlerce gencin hayatına dokunma fırsatı bulmuştur. Ayrıca Türkiye genelinde bir çok kamu kurumu ve STK’da etkili iletişim ve ikna teknikleri üzerine eğitimler vermiştir.

Sivas’da başlayan kariyerini, önce çevre illere, akabinde Ankara ve İstanbul’a doğru genişleten TOKUŞ, 2012 yılında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği Eğitimleri alanında yetki belgesi alan ilk eğitim kurumları arasına girmiştir.

2019 yılında, Kariyer Enstitüsü A.Ş. Kurucu Genel Başkanı Muhammed Fatih TÜTEN ve ulusal bazda hizmet veren bir çok İSG Eğitim Kurumu yöneticisi ile Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları ve Profesyonelleri Derneğinin (TİGEP) kuruluşunda yer alan TOKUŞ, halen Derneğin genel sekreterlik görevini sürdürmektedir.

2009 yılında başlayan ticari hayatında, iki kez iniş çıkışlar yaşayan Mehmet Erdem TOKUŞ, yaşadıklarından ciddi tecrübeler elde etmiş ve Aralık 2022 itibariyle, Kariyer Enstitüsü A.Ş. için Great Place to Work® Turkey tarafından yapılan değerleme sonucunda “Mükemmel İşyeri” kriterlerini sağlayarak ödül almış ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesine aday gösterilmiştir.

Dünyada saygın bir Türkiye hayali ile Tanı Tanıştır Ticaret Yap prensibi üzerine inşa ettiği ahilik anlayışı gereği, aktif bir MÜSİAD üyesi olan TOKUŞ, 18 Ocak 2023’de gerçekleşen 9. Olağan Genel Kurulda, Yüce Yaradının Lütfü, Kıymetli Büyüklerinin takdiri ve değerli MÜSİAD Sivas ailesinin oyları ile MÜSİAD Sivas Yönetim Kuruluna seçilmiştir. Halen Basın ve Halkla İlişkiler Kurulu Komite Başkanı olan TOKUŞ, ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Futbol Klübü (CÜSK) yöneticilerindendir.

Ankara merkezli, İş Sağlığı ve Güvenliği Dernekleri Federasyonu (İSAF) Başkanı Sayın Mehmet Şeyhmus ENSARİ beyefendinin danışmanlığını sürdürmektedir.

Mehmet Erdem TOKUŞ, Ankara Kent Konseyi Halk Sağlığı Çalışma Grubunda da iş sağlığı ve güvenliği kültürünün toplumda yayılması noktasında, TİGEP Derneği’ni temsilen faaliyetlerini sürdürmektedir.

İSG Haber, Gündem Sivas, Gündem Ankara ve Gündem İstanbul Haber Ajanslarının kurucu ortağı olan Mehmet Erdem TOKUŞ, medya sektöründeki ticari faaliyetlerinin yanı sıra, 07 Mart 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayı ile 3335 Sayılı Uluslararası Nitelikteki Teşekküllerin Kurulması Hakkında Kanun Kapsamında kurulan TÜRK İNTERNET MEDYA BİRLİĞİ ailesine katılmış ve 15 Haziran 2023 tarihinde Ankara’da Kurucu Genel Başkanımız Sayın Dr. Süleyman BASA başkanlığında, 10 farklı ülkeden ve 81 ilimizden gelen 104 kurucu TİMBİR üyesi ile gerçekleşen birinci TİMBİR Genel Kurulunda yönetim kurulu üyesi olarak oybirliği ile seçilmiştir.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türk İnternet Medyasını kurumsal bir yapıda, kamu yararına kurulan birliğin çatısı altında bir araya getiren TİMBİR’in 18 Haziran 2023’de Ankara’da gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında ise Birlik Haber Ajansından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir.

Milli ve manevi değerler ışığında sürdürmeye gayret ettiği hayatında, 2023 yılı itibariyle, Sivas, Ankara ve İstanbul’da, “Dijital Fabrika” olarak tanımladığı iştirakleri eğitim yazılım ve medya sektörlerinde olan Mehmet Erdem TOKUŞ, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bağımsız Kamu Görevleri;

·    2010-2012 T.C. Hazine Müsteşarlığı / Bağımsız Değerlendiricilik,

·    2011-2014 T.C. KOSGEB / Girişimcilik Eğitmenliği,

·    2012-2014 T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı / Akredite Eğitmen,

·    2016-2018 T.C. Adalet Bakanlığı / Hukuk Bilirkişisi.

Yayınları

·    Mikro İşletmelerde Kalitatif Kredi Derecelendirme – Yazar – 2017 – İstanbul – Okan Üniversitesi

·    Konkordato – Editör – 2018 – Ankara – Sonçay Yayınevi

Ödüller

·    Türkiye’nin En Genç Bağımsız Değerlendiricisi – Ankara – 2010 – T.C. Hazine Müsteşarlığı

·    Gençlere Değer Katanlar – Ankara – 2013 – T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı

·    Best Online Education Experience in Turkey – London – 2020 – Stamford International Quality

·    Mükemmel İşyeri Ödülü – 2022 – İstanbul – Great Place To Work® Türkiye

Mehmet Erdem Tokuş Kişisel Web Sayfası

Mehmet Erdem Tokuş Twitter Hesabı

Mehmet Erdem Tokuş Linkedin Hesabı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu