Ülke Gündemi

TİMBİR, 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı Yayımladı

TİMBİR, 10 Ocak Gazeteciler Günü için anlamlı mesaj yayımladı

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlama amaçlı bir mesaj yayımladı. TİMBİR, Gazze’deki 93 günlük katliamı da gündeme getirdi. 81 ilde ve 20 ülkede temsil edilen 1000’den fazla internet haber sitesinin bir araya geldiği TİMBİR, yarını hayatını kaybeden gazeteciler için andı. TİMBİR’in yayımlamış olduğu mesaj ise,

Türk İnternet Medya Birliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken Gazze’de 93 gündür gerçekleşen katliamda hayatını kaybeden gazetecileri anıyoruz.

Türk İnternet Medyasının bir araya geldiği 81 ilde ve aynı zamanda 20 ülkede temsilcisi olan 1000’e yakın internet haber sitesinin bir araya geldiği TİMBİR mesajında, 7 Ekim 2023’ten beri Gazze’ye yönelik birçok saldırıda çocuk, kadın masum insan katledildi. :

Bu saldırılar sadece Uluslararası Hukuk, Savaş Hukuku ve Uluslararası Ceza Hukuku kurallarını, Cenevre ve Lahey Sözleşmelerini değil, insanlık vicdanını ihlal etmiştir.

Hastaneleri, okulları, cami ve kiliseleri, mülteci kamplarını, ambulansları, yaralı konvoylarını, kültürel mirası bombalayan İsrail, sivil insanlara açlık ve susuzluk çektirerek, enerji ve diğer temel ihtiyaç maddelerine ambargo uyguladı.

Gazze’de bebekleri, çocukları, kadınları, silahsız sivilleri, gazetecileri öldürdü. Tüm bu konular, savaş suçunun konusu olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlığa karşı da işlenen suçlara da konu olmaktadır.Gazze’de yaşanan tüm bu katliam, dünyanın çeşitli üniversitelerinde çalışan akademisyenler, insan hakları savunucuları, sanatçılar, sporcular, gazeteciler, kanaat önderleri, din adamları, hâkim ve savcılar, uluslararası toplumu harekete geçirdi.

Yarın 10 Ocak, yani “Çalışan Gazeteciler Günü”. Ama biz yarın Çalışırken Katledilen Gazetecileri anmalıyız. Çünkü 7 Ekim’den beri Gazze’de 110 gazeteci katledildi.”

Ayrıca 6 Şubat Depremlerinde hayatını kaybeden Gazeteci arkadaşlarımızı da minnet ve saygı ile anıyoruz.

TÜRK İNTERNET MEDYA BİRLİĞİ

TİMBİR

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu