Kültür-Sanat

TEO’nun Finali Bakü’de Heyecan Dorukta

TEO’nun finali baküde coşkuyla gerçekleşti

Bakü, Türk Entegrasyon Olimpiyatı’nın (TEO) finaline ev sahipliği yaparak büyük bir organizasyona imza attı. Etkinlik, Azerbaycan İstiklal Marşı’nın okunması ve şehitlerimize saygı duruşu ile başladı. Ardından, Turan ve Azerbaycan bayrakları sahnede gururla dalgalandı.

Türkiye Entegrasyon Olimpiyatı’nın fikir babası ve proje lideri Doçent Şamil Sadik, açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemine vurgu yapan sözlerinden ilham alarak bu fikri geliştirdiklerini belirtti. Sadik, “Türk Devletleri Teşkilatı bizim ailemizdir, başka bir ailemiz yok. Ailemiz Türk dünyasıdır” diyerek bu birlikteliğin altını çizdi.

TEO, Hedef Şirketler Grubu’nun uzun yıllardır düzenlediği Derslerin Dostluğu Olimpiyatı’nın (DDO) temelini alarak, Türk dünyasının coğrafyası, edebiyatı, tarihi, kültürü ve ortak bilimi konularında sorularla öğrencileri bir araya getirdi. Sadik, entegrasyon sürecinin önemine dikkat çekerek, bu olimpiyatların dört temel hedefini açıkladı: Türk halklarının ortak dili, alfabesi ve ders kitabı fikrinin desteklenmesi; lise öğrencilerinin ortak bilgilerinin oluşması ve paylaşılması; gençler arasında işbirliğinin kurulması ve ortak kültüre sahip olduklarının gösterilmesi.

TEOnun Finali Bakude Heyecanlar Dorukta jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
TEO'nun Finali Bakü'de Heyecan Dorukta | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Turan ve Azerbaycan bayrakları sahnede gururla dalgalandı.

Bu yılki olimpiyatlara Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kerkük Türkleri’nden öğrenciler katıldı. Final aşamasına sekiz ülkeden 100’e yakın öğrenci iştirak etti.

Ödül töreni öncesinde, organizasyon ekibi ve katılımcılar, ulu önder Haydar Aliyev’in kabrini ve Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret ederek çelenk koydu. Açılış töreninin ardından Hedef Şirketler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Nizami Hüseynov, olimpiyatların amacını ve hedeflerini anlattı.

TEOnun Finali Bakude Heyecanlar Dorukta 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
TEO'nun Finali Bakü'de Heyecan Dorukta | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Türk devletlerinin ve ulusal kurumlarının lise öğrencileri arasında düzenlenen ilk olimpiyat

Ödül töreninde konuşan milletvekilleri ve çeşitli ülkelerden temsilciler, TEO’nun Türk dünyasının birleşmesinde önemli bir rol oynayacağına olan güvenlerini dile getirdiler. Yarı final etabına 101 öğrenci katıldı, finalde ise 78 öğrenci yarıştı ve 56’sı çeşitli madalya ve diplomalarla ödüllendirildi. Birinci olan yarışmacılar 100 üzerinden 80 puan alırken, toplamda 500’den fazla öğrenci bilgilerini test etme fırsatı buldu. Ödül töreni “Çanakkale” restoranında gerçekleştirildi ve kazananlara madalyaları ve sertifikaları takdim edildi.

Bu büyük organizasyon, Türk devletlerinin ve ulusal kurumlarının lise öğrencileri arasında düzenlenen ilk olimpiyat olarak tarihe geçti ve Türk dünyasının gençleri arasında güçlü bir işbirliği ve dayanışma köprüsü kurdu.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu