Sivas Haberleri

Tarihi Yapılara Saldırılar Bitmiyor

Tarihi yapılara saldırılar bitmiyor: Akbaş Baba Türbesi hedefte!

Sivas’ın tarihi zenginlikleri, yazılı bir saldırıyla daha karşı karşıya. Çifte Minareli Medrese’nin ardından bu sefer Akbaş Baba Türbesi hedef alındı. Demircilerardı Mahallesi’nde bulunan ve 18. yüzyılda inşa edilen türbenin duvarları, kimliği belirsiz kişilerce yazılarak adeta yazı tahtasına dönüştü.

Tarihi Yapilara Saldirilar Bitmiyor1 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Yapılara Saldırılar Bitmiyor

Sanat tarihçisi Yunus Budaktaş: Mirasa zarar veriyor

Sanat tarihçisi Yunus Budaktaş, Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Sivas, yoğun bir tarihi eser ve kültür birikimine sahip ancak bilinçsizce yapılan saldırılar bu mirasa zarar veriyor” dedi. Budaktaş, tarih bilincinin kaybolduğunu vurgulayarak, “Özellikle eğitim seviyesinde kültür ve tarih bilincinin aşılanması gerekiyor. Nesillere doğru eğitim ve politikalarla bu bilinci kazandırmak, tarihî mirasımıza sahip çıkmak için önemli” ifadelerini kullandı.

Tarihi Yapilara Saldirilar Bitmiyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Yapılara Saldırılar Bitmiyor

Yalnızca maddi zarar değil

Geçtiğimiz günlerde temizlenen Çifte Minareli Medrese’deki benzer saldırının ardından, tarihî yapıların restorasyonu ve yazıların temizlenmesi kamuya maddi yük getiriyor. Budaktaş, bu durumun sadece maddi zarar olmadığını, aynı zamanda kültürel mirasa verilen zararın da derin olduğunu vurguladı.

Tarihi Yapilara Saldirilar Bitmiyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Yapılara Saldırılar Bitmiyor

Sorumluluğu yerine getirme çabasında

Görünen o ki, tarihi eserlere sahip çıkma ve koruma, genç nesillerin kültür ve tarih bilinciyle yakından ilişkili. Akbaş Baba Türbesi’ndeki yazı saldırısının ardından kamu otoriteleri üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirme çabasında.

Tarihi Yapilara Saldirilar Bitmiyor4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Yapılara Saldırılar Bitmiyor

Bu olaylar, tarihî mirasımıza sahip çıkma ve gelecek kuşaklara aktarma konusunda önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu