Kültür-SanatSivas Haberleri

Tarihi Restorasyonun Son Aşamasına Gelindi

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda tarihi restorasyonun son aşamasına gelindi

Anadolu’nun tarihine ışık tutan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, büyük bir özenle sürdürülen restorasyon çalışmalarının son aşamasına gelmiş durumda. Mengücek Beyliği dönemine ait olan ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli eserlerinden biri olan cami, 1228-1243 yılları arasında Ahmet Şah ve eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştı.

Tarihi Restorasyonun Son Asamasina Gelindi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Restorasyonun Son Aşamasına Gelindi

Turizm çalışmalarına hız verecek

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, restorasyonun tamamlanma aşamasında olan tarihi mekânı ziyaret ederek, yapılan turizm çalıştayı hakkında bilgi verdi. Vali Şimşek, Divriği’nin turizm potansiyelini artırmak amacıyla yapılan çalışmaların bölge yöneticileri tarafından desteklendiğini belirtti. “Bu bölgenin bir destinasyon olması noktasında bu çalıştayda görüş alışverişinde bulunuldu. İnşallah bu bölgenin bir destinasyon haline getirilmesi anlamında bir yol haritası belirleyeceğiz. İnşallah bu çalıştay bölgedeki turizm çalışmalarına hız verecek” ifadelerini kullandı.

Tarihi Restorasyonun Son Asamasina Gelindi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Restorasyonun Son Aşamasına Gelindi

Divriği ilçemiz tam bir tarih ve kültür şehri

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’ndaki restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Şimşek, “Divriği ilçemiz tam bir tarih ve kültür şehri. Bu tarihi ve kültürel eserlerin başında da şu anda hemen önünde bulunduğumuz Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası geliyor. Memnuniyetle gördük ki buradaki restorasyon çalışmaları son aşamaya gelmiş. Cami içerisindeki çalışmalar neredeyse bitmiş durumda. Sadece Darüşşifası içerisindeki çalışmalar devam ediyor. Bir de çevre düzenlemeleri çalışmaları bundan sonra gerçekleştirilecek” dedi.

Tarihi Restorasyonun Son Asamasina Gelindi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Tarihi Restorasyonun Son Aşamasına Gelindi

Önümüzdeki nisan veya mayıs ayında ziyaretçilere açılacak

Vali Şimşek, restorasyonun tamamlanma süreci hakkında da bilgi vererek, “Bizde buradaki son durum hakkında yetkililerden bilgi aldık ve inşallah bu Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasını önümüzdeki nisan veya mayıs ayında ziyaretçilerimize açmış olacağız. Amacımız bölgenin turizm potansiyelini bu tür restorasyonlarla bu tür çalışmalar ve girişimlerle daha da canlandırmak. Alternatif turizm anlamında bölgemizin turizm pastasından daha büyük pay almasını sağlamak” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu