Kültür-Sanat

Sultanın Şehri Sivas, İzzeddin Keykavus’u Unutmuyor

Sultanın şehri Sivas, İzzeddin Keykavus’u unutmuyor

Sivas’ın tarihine damga vuran Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus, ölümünün 804. yılında düzenlenen özel bir anma programıyla yad edildi. Şifahiye Medresesi’ndeki türbesinin başında gerçekleştirilen etkinlik, Sivas Valisi Sn. Yılmaz Şimşek, il protokolü, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Sultanin Sehri Sivas Izzeddin Keykavusu Unutmuyor jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sultanın Şehri Sivas, İzzeddin Keykavus’u Unutmuyor

Anadolu’ya kattığı değerler hatırlatıldı

Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen programda, Sultan I. İzzeddin Keykavus’un vefatının üzerinden geçen 804 yıl anlamında dualar edildi. Anma töreninde Kuran-ı Kerim okundu, Sultanın hükümdarlığı dönemindeki önemli başarıları ve Anadolu’ya kattığı değerler hatırlatıldı.

Sultanin Sehri Sivas Izzeddin Keykavusu Unutmuyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sultanın Şehri Sivas, İzzeddin Keykavus’u Unutmuyor

Sivas Darüşşifası

Sultan I. İzzeddin Keykavus, saltanatı süresince ülkesini dünyaya açan, sahil ve limanlara kavuşturan bir lider olarak tanınıyor. Aynı zamanda Sivas’ı devletinin başkenti yaparak önemli bir merkez haline getiren Sultan, tıp eğitimine büyük katkılarda bulunarak Sivas Darüşşifası’nın yapılmasını sağlamıştır.

Sultanin Sehri Sivas Izzeddin Keykavusu Unutmuyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sultanın Şehri Sivas, İzzeddin Keykavus’u Unutmuyor

Unutulmaz mirası

Sultan’ın son seferi Halep üzerine yapılırken hastalanan ve Malatya yakınındaki Viranşehir’e getirilen Sultan I. İzzeddin Keykavus, burada vefat etti. Naası, Sivas’ta inşa ettirdiği darüşşifadaki türbesine defnedildi.

Sultan I. İzzeddin Keykavus’un unutulmaz mirası, Sivaslılar tarafından dualarla anılmaya devam ediyor. Anma programı, tarihe ışık tutan bu büyük liderin izinde yürümeye olan saygıyı bir kez daha vurguluyor.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu