Kültür-SanatSivas Haberleri

Soyadı Gibi 50 Yıldır Demiri Aşkla Dövüyor

Soyadı gibi: Kadir Demirezen, 50 yıldır demiri aşkla dövüyor

Sivas’ta sıcak demir dövme sanatının son temsilcilerinden biri olan 65 yaşındaki Kadir Demirezen, soyadının hakkını vererek 50 yıldır mesleğini sürdürüyor. Unutulmaya yüz tutmuş sıcak demir dövme mesleğini yaşatan Demirezen, Eski Sanayi’deki dükkanında dede mesleğini sürdürüyor.

Soyadi Gibi 50 Yildir Demiri Askla Dovuyor jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Soyadı Gibi 50 Yıldır Demiri Aşkla Dövüyor

Türkiye’nin birçok iline hizmet veriyor

İlerleyen yaşına rağmen ilk günkü aşkla demiri şekillendiren Demirezen, nacak, balta, keser gibi aletler yaparak geçimini sağlıyor. Ancak çırak bulamadığı için mesleğini sürdürmekte zorlanan Demirezen, yıllardır demircilik mesleğini icra eden Ömer Faruk Kalabak usta ile birlikte çalışarak Türkiye’nin birçok iline ve ilçesine hizmet veriyor.

Soyadi Gibi 50 Yildir Demiri Askla Dovuyor1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Soyadı Gibi 50 Yıldır Demiri Aşkla Dövüyor

Mesleğini bırakmayı düşünmüyor

Demirin dövülerek işlendiğini belirten Demirezen, 10 yıl öncesine kadar bu mesleğin bitme noktasına geldiğini ancak şu anda altın gibi değer gördüğünü ifade ediyor. Türkiye’nin birçok yerine iş yaparak bu mesleği yaşattıklarını söyleyen Demirezen, özellikle çiftçilerin tarım aletleri tamiratlarını üstlendiklerini dile getiriyor. Mesleğin zorluklarına rağmen Demirezen, 50 yıldır bu işi yaptığını ve hala bırakmayı düşünmediğini vurguluyor.

Soyadi Gibi 50 Yildir Demiri Askla Dovuyor2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Soyadı Gibi 50 Yıldır Demiri Aşkla Dövüyor

Ziraat aletleri üretiyorlar

Demir dövmenin kolay olmadığını söyleyen Ömer Faruk Kalabak ise 53 yıldır bu meslekte çalıştığını ve emekli olduktan sonra tekrar bu işe döndüğünü belirtiyor. Ziraat aletleri ürettiklerini ve tamiratlarıyla da ilgilendiklerini dile getiren Kalabak, demirin dövülmesinin zor bir iş olduğunu ancak bu zorluğa rağmen mesleklerini sürdürdüklerini ifade ediyor.

Soyadi Gibi 50 Yildir Demiri Askla Dovuyor3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Soyadı Gibi 50 Yıldır Demiri Aşkla Dövüyor

Sıcak demirin ustaları Kadir Demirezen ve Ömer Faruk Kalabak, geleneksel mesleklerini yaşatma çabalarıyla hem müşterilerine hizmet veriyor hem de unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı ayakta tutuyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu