Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımla Ayda 6 Bin TL Alabilirsiniz

Sosyal yardımla ayda 6 bin TL alabilirsiniz: İşte detaylar

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin son kararıyla birlikte, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan desteklerden biri olan evde bakım maaşı, Kasım ayında hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak. Ziraat Bankası IBAN’larına yapılacak 5.098 TL’lik ödemeler, 15 Kasım itibariyle hesaplarda olacak.

Sosyal Yardımla Ayda 6 Bin TL Alabilirsiniz
Sosyal Yardımla Ayda 6 Bin TL Alabilirsiniz

Evde bakım maaşı nedir?

Devletin sosyal yardımlarında kilit rol oynayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, birçok destek kaleminden vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Evde bakım maaşı da bu kapsamda, hasta, yaşlı veya engelli bireylere ve onlara bakım sağlayan kişilere düzenli olarak ödenen bir destek olarak ön plana çıkıyor.

Sosyal yardım ödemesi ne zaman yatacak?

Aralıksız devam eden bu sosyal destek kapsamında, Kasım ayı evde bakım maaşı ödemeleri için heyecanlı bekleyiş sürerken, Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile merak sona erdi. Evde bakım maaşı alacak vatandaşlar, 15-31 Kasım 2023 tarihleri arasında Ziraat Bankası IBAN’larına otomatik olarak yapılacak 5.098 TL’lik ödemeleri beklemeye başladı.

Evde bakım maaşına başvurma koşulları nelerdir?

Evde bakım maaşından faydalanmak isteyenler için başvuru şartları da belli. Hane içinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Ayrıca, bakıma muhtaç birey için alınmış tam teşekküllü bir sağlık raporu da başvuru sırasında talep edilen belgeler arasında bulunuyor.

Başvurular nasıl yapılır?

Bakanlık, başvuruların resmi internet sitesi veya e-devlet üzerinden yapılabileceğini duyurdu. Başvuruların ardından her ay düzenli olarak PTT aracılığıyla yapılan 5.098 TL’lik ödemeler, Kasım ayında da beklenen tarihte hesaplara yatacak.

Sosyal yardımlar önemli birer destek

Sosyal yardımların önemli bir parçası olan evde bakım maaşı, bu destekten yararlanan vatandaşların hayatına olumlu bir etki sağlıyor. Kasım ayı ödemelerinin, maddi açıdan rahatlamak isteyen aileler için önemli bir destek olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu