Eğitim

Sosyal Medya Kullananların Dikkatine!

Slacktivist olabilirsiniz: Sosyal medya kullananların dikkatine!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fikriye Çelik, günümüzde 21. yüzyıl kamusal alanında ortaya çıkan yeni bir çevrimiçi davranış biçimine dikkat çekti.

Slacktivizm nedir, nasıl olur?

Slacktivizm kavramı hakkında açıklamada bulunan Çelik, geleneksel aktivizme kıyasla slacktivizm kavramının kendini önemseyen ancak siyasal ve sosyal açıdan etki faktörü düşük bir aksiyonerlik olarak tanımlıyor. Çelik, slacktivistlerin sayısında her geçen gün artış gözlendiğini belirtirken, bu artışın sebebinin insanların yeni dijital ortamlara olan ilgisinin etkili olduğuna vurgu yaptı.

Sosyal Medya Kullananlarin Dikkatine 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
‘Tembel’ veya ‘pasif eylemcilik’ olarak nitelendirildi

‘Tembel’ veya ‘pasif eylemcilik’ olarak nitelendirildi

Slacktivizm, yerel literatürde “miskin eylemcilik”, “pasif eylemcilik” veya “tembel eylemcilik” olarak adlandırılırken, dijital ortamda gerçekleşen bu eylemciliğin fiziksel çabanın az olması sebebiyle etkisiz bir güç taşıdığı vurgulandı. Slacktivistlerin en büyük motivasyon kaynaklarının takipçi kazanmak, beğeni sayısını artırmak ve görünürlük elde etmek olduğunu ifade eden Çelik, bu motivasyonlar arasına vicdan rahatlatma düşüncesini de ekledi. Slacktivizm kavramının yabancı literatüre yeni girmiş olmasına rağmen, yerel literatürde “tembel” veya “pasif eylemcilik” olarak nitelendirilebileceğini belirten Çelik, konu hakkında yeterli araştırmanın olmadığını belirtti.

Sosyal Medya Kullananlarin Dikkatine 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Slacktivistlerin sayısı artıyor

Slacktivistlerin sayısı artıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fikriye Çelik, “Bugün deneyimlediğimiz 21. yüzyıl kamusal alanında yeni bir çevrimiçi davranış olarak çıktı. Geleneksel aktivizme göre dijital alanın zamandan ve mekandan muaf yapısından oldukça faydalandı diyebiliriz. Slacktivizm, aslında kendini oldukça önemseyen ancak siyasal ve sosyal açıdan baktığımızda etki faktörü oldukça düşük bir aksiyonerlik olarak kendisini gösterir. Burada slacktivistlerin sayısında her gün artış olduğunu gözlemek de mümkün durumda. Bunun sebebi nedir diye baktığımızda gerek dijital göçmenler gerekse dijital yerliler olarak yeni dijital ortamlar oldukça kabul gören ortamlardır.

Sosyal Medya Kullananlarin Dikkatine 4 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sosyal medyanın etkisiyle bunlar görülüyor

Sosyal medyanın etkisiyle bunlar görülüyor

Her geçen gün sosyal medya platformlarının kullanışının artışıyla beraber slacktivistlerin sayısında da artış görünür diyebiliriz. Slacktivizm konusu yerli literatürde miskin eylemcilik, pasif eylemcilik veya tembel eylemcilik olarak yer bulduğunu görüyoruz. Dijital ortamda yapılan bir eylemcilik olduğu için fiziksel hareket veya çabanın az olmasından dolayı slacktivistlerin etkisiz bir gücü var” dedi.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu