Sivas Haberleri

Sivas’ta Zehirli Sular Kızılırmak’a Mı Akıtılıyor?

Sivas zehirli sular Kızılırmak’a mı akıtılıyor ?

Sivas’ta bulunan enerji üretim tesisi olduğu belirtilen bir tesisin atık sularını Kızılırmak nehrine akıttığı iddia edildi. Bir vatandaş tarafından çekilen görüntüler ise bu durumu kanıtlar nitelikte.

Sivasta Zehirli Sular Kizilirmaka mi Akitiliyor 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Zehirli Sular Kızılırmak’a Mı Akıtılıyor? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Sivas’tan doğup, Samsun’dan Karadeniz’e dökülen 1355 kilometre ile Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, kirletilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz aylar da da su yüzeyindeki atıklarla gündeme gelen Kızılırmak’a bir enerji üretim tesisinden zehirli suların akıtıldığı iddia edildi. Bölgede bulunan bir vatandaş tarafından çekilen görüntülerde akıtılan kirli sular Kızılırmak Nehri’nin üzerinde siyah bir şekilde görülüyor.

WhatsApp ihbar hattımızdan bize ulaşan vatandaş, daha önce tesisi Çevre, Şehircilik ve İklim Müdürlüğü’ne şikayet ettiğini, yetkililerin gelerek cezai işlem uyguladığını belirtti. Uygulanan cezanın ardından ise tesis yetkililerinin durumu ört pas etmek için geçici yöntemlere başvurduğunu iddia eden vatandaş, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden personeller gelip ceza yazdı ve sözde arıtma tesisi kurulması için çalışma başlattık dediler. Fakat arıtma tesisi için hiçbir çalışma yapılmadı. Yetkili kişi ve delilleri ortadan kaldırmak için çalışan personel hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

Deliller Ortadan Kalktı mı?

Sadece delilleri ortadan kaldırmak için vana sistemini geçici olarak söküp vidanjörle çekileceğini söylediler. Ama olayın üstünden 20 gün geçmesine rağmen vidanjör vs. gelmedi. Arıtma tesisi zaten yok. Bu tesise günlük 100 ton civarında atık su birikiyor ve farklı bir şekilde yine bir yerler kirleniyor. Bu olaya Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü çevre koruma müdürlüğü göz yumuyor. Yetkililer harekete geçmiyor. Kış şartlarında vidanjör asla çalışmaz burada bunu da biliyoruz. Hem suyumuz hem toprağımız kirleniyor dolaylı olarak yer altı sularını da kirletiyorlar” dedi.

Sivasta Zehirli Sular Kizilirmaka mi Akitiliyor 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Zehirli Sular Kızılırmak’a Mı Akıtılıyor? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu