Sivas Haberleri

‘Sivas’ta Yetişmez’ Diyene Meydan Okudu

İnatla büyüyen bir hikaye: ‘Sivas’ta Yetişmez’ diyene meydan okuyan badem bahçesi

Sivas’ın Gemerek ilçesinde, 2013 yılında dikilen 850 badem ağacı, çevresindekilerin şüpheyle yaklaştığı bir projeyi başarıya dönüştürdü. Eren Korkmaz, “Sivas’ta yetişmez” diyenlere inat, özverili bir bakım ve dikkatle ağaçları 10 yıl içinde verimli hale getirdi. Her birinden ortalama 20 kilo badem hasat eden Korkmaz, siparişlere yetişemiyor.

Sivasta Yetismez Diyene Meydan Okudu jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
‘Sivas’ta Yetişmez’ Diyene Meydan Okudu

Korkmaz: Dikimi 2013 senesinde gerçekleşti

Korkmaz, badem bahçesinin 42 bin metrekarelik bir alanda bulunduğunu belirterek, “Dikimi 2013 senesinde gerçekleşti. O zamandan bu zamana kadar bakımını öğrenmeye çabaladık. İlaçlarıyla ilgili bilgiler edindik” dedi. Özel bir özenle bakım yaptıklarını vurgulayan Korkmaz, bu yılın veriminin oldukça iyi olduğunu ve sürekli olarak geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

Dalındayken bile satın almak isteyenler oluyor

Badem bahçesindeki ağaçların ortalama 15-20 kilogram verim sunduğunu ifade eden Korkmaz, “Ağaçlarda kabuklardan ayrılma oranı yüzde 80’i bulduğu zaman hasadına başlıyoruz. Her ağaçtan 20 kilo hasat alıyoruz. Bu yıl verim olarak gayet iyi. Ama biz bunu daha da geliştireceğiz. Daha da verim artacak. Çünkü 10 yaşındaki bir badem ağacının ortalama verimi 15-20 kilogram arasında. Dalındayken bile satın almak isteyenler oluyor” şeklinde konuştu.

Sivasta Yetismez Diyene Meydan Okudu1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
‘Sivas’ta Yetişmez’ Diyene Meydan Okudu

Daha da geliştirmeyi düşünüyoruz

Çevresindekilerin başlangıçta “Sivas’ta olmaz” diyerek eleştirdiği badem bahçesinin, iklim şartlarına uygun olması ve özverili bakım sayesinde başarılı bir hikayeye dönüştüğünü belirten Korkmaz, “Herkes ‘Sivas’ta olmaz’ diyerek vazgeçirmeye çalıştı. Ama iklim şartları uygun. Bakımla birlikte bu hasadı gerçekleştirebildik. Daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Yaklaşık 20 gün kadar hasat süresi tahmin ediyoruz.” diyerek eleştirilere cevap verdi.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLUN; Anında Haber Alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu