EğitimSivas Haberleri

Sivas’ta Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

Sivas Cumhuritet Üniversitesi’nde tatbikat sergilendi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, gerçeği aratmayan bir afet tatbikatıyla güçlü kriz yönetimi becerilerini sergiledi.

Sivas Saglik Hizmetleri Hastanesi Afet Tatbikatinda Krizi Basariyla Yonetti | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Sağlık Hizmetleri Hastanesi, Afet Tatbikatında Krizi Başarıyla Yönetti

Tatbikatta, Hemodiyaliz Ünitesi’nde meydana gelen elektrik arızasının neden olduğu yangın senaryosu canlandırıldı. Hastanede mor ve kırmızı kodların aktive edilmesiyle birlikte AFAD, UMKE, İl İtfaiye Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri anında seferber oldu. Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) Başkanı Prof. Dr. Çağlar Yıldız, kriz masasının oluşturulması için yönetim ekibini hızla harekete geçirdi.

Sivas Saglik Hizmetleri Hastanesi Afet Tatbikatinda Krizi Basariyla Yonetti 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Cumhuritet Üniversitesi’nde tatbikat sergilendi

Ancak, yangın hastane ekipleri tarafından kontrol altına alınamayınca Sivas Belediyesi İtfaiye ekipleri devreye girdi ve yangını başarıyla söndürdü. Kimyasal atığa maruz kalan hastane personeli ise AFAD İl Müdürlüğü ekiplerinin profesyonel müdahalesiyle güvende kaldı.

Sivasta Tatbikat Gercegini Aratmadi 4 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Sağlık Hizmetleri Hastanesi, Afet Tatbikatında Krizi Başarıyla Yönetti

Tatbikat, başarıyla sonuçlandı ve yeşil kod verilerek sona erdi. SCÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, tatbikatın amaçları hakkında şunları söyledi: “Meydana gelebilecek afetlere karşı hazırlıklı olmak için tatbikat gerçekleştirdik ve başarılı bir şekilde tamamladık. Hem teorik olarak hem de pratikte, mor, sarı, kırmızı, turuncu ve yeşil kodları kullanarak her türlü afet senaryosuna nasıl müdahale edeceğimizi öğrendik. Bu tatbikat sayesinde hastalarımızı ve hasta yakınlarını koruma ve yaralılara hızlı müdahale etme yeteneğimizi geliştirdik. Bu vesileyle İl İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve burada görev alan tüm ekiplere teşekkür ediyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu