Sivas HaberleriYaşam

Sivas’ta Obruk Tarım Arazisine Dönüşüyor

Sivas’ta oluşan obruk tarım arazisine dönüşüyor

Sivas’ın Beypınar köyü mevkisinde jipsli kayaçlardan kaynaklanan ilginç bir dönüşüm yaşanıyor. Yağışların etkisiyle oluşan obruklar ve dolinler, köylüler tarafından verimli tarım arazisine dönüştürülüyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Kartal’a göre, bu dönüşümün arkasındaki neden kayaç yapısıyla ilgili.

Kayaç yapısı, özellikle Sivas, Çankırı, Yozgat ve Ankara çevresinde yoğunluk kazanan kalsiyum sülfat içeren jips sahalarından oluşuyor. Dr. Kartal, “Bu jips suyla reaksiyona girdiği zaman çok çabuk çözülüyor,” diyor. İşte bu çözülme, yer yüzeyinde çeşitli büyüklüklerde dolinlerin oluşmasına neden oluyor.

Sivasta Obruk Tarim Arazisine Donusuyor 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Obruk Tarım Arazisine Dönüşüyor | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Jips toprakları, kendine özgü kırmızı renkli topraklara dönüşüyor ve bu topraklar, tahıl tarımı için mükemmel bir zemin sunuyor. Ancak bu bölgeler sulu tarıma uygun değil, çünkü jips hızla çözülebiliyor ve çözüldükçe daha derinlere iniliyor.

Sonuç olarak, Sivas’ta doğal çözülme sürecinin tarım alanlarına dönüştüğü bu ilginç fenomen, çiftçilere verimli topraklar sunarken, aynı zamanda coğrafya tutkunlarının ilgisini çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu