Sivas HaberleriYaşam

Sivas’ta Motor Ustalarından Kışın Akü Uyarısı

Sivas’ta motor ustalarından kışın akü uyarısı: Otomobilleri vurdurmayın

Sivas’ın soğuk kış günlerinde otomobillerin akülerinin bitmesiyle ilgili uyarılar peş peşe gelmeye devam ediyor. Sivas 4 Eylül Sanayi Sitesi’nde oto elektriği üzerine faaliyet gösteren Ercan Uçar, soğuk havalarda akü bakımının önemine dikkat çekti. Uçar, özellikle araç akülerinin amper değerinin 11’in altına düşmesi durumunda şarj edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, bitmiş akülerin yüksek maliyetli elektronik arızalara neden olabileceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Sivasta Motor Ustalarindan Kisin Aku Uyarisi1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Motor Ustalarından Kışın Akü Uyarısı

Elektrik kaçakları aküyü hızla tüketebilir

Elektrik kaçaklarına da değinen Uçar, araçlardaki kaçakların aküyü hızla tüketeceğini vurgulayarak, özellikle kış aylarında çift akülü araçlarda akülerin yerlerinin 6 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Akü sağlığını uzatmak için yapılan bu işlemin, akünün ömrünü artırdığını belirtti.

Sivasta Motor Ustalarindan Kisin Aku Uyarisi2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Motor Ustalarından Kışın Akü Uyarısı

Akünün kısa vadede değiştirilmesi gerekiyor

Uçar ayrıca, bitik akülerin elektronik arızalara yol açabileceğini söyleyerek, bu tür sorunlara mahal vermemek adına akünün kısa vadede değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Yeni nesil araçlarda vurdurma işleminin yapılamadığını belirten Uçar, özellikle bu tip araçlarda aracın çekiciye yüklenip bir ustaya götürülerek gerekli kontrollerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Sivasta Motor Ustalarindan Kisin Aku Uyarisi3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Motor Ustalarından Kışın Akü Uyarısı

Antifriz bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerekiyor

Son olarak, Uçar, kışın donma riskine karşı antifriz bakımlarının da ihmal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Soğuk iklimin etkisiyle içerisinde su bulunan araçların çabuk donabileceğini belirterek, sadece akü değil, antifriz bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerektiğini ifade etti. Sürücülere, araçlarını uzun süre kullanmayacaklarsa akü kutup başlarını sökmeleri ve araç içinde açık unutulan bir aksamın aküyü boşaltabileceği uyarısında bulunan Uçar, bu basit önlemlerin araç sahiplerine maliyetli arızalar yaşatmaktan kaçınmalarına yardımcı olabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu