Sivas HaberleriÜlke Gündemi

Sivas’ta Keşfedilen Yeni Böcek Türü

“Sivas’ta keşfedilen yeni böcek türü: “Medon turcicus”

Alaşehir Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan Prof. Dr. Sinan Anlaş ve Doç. Dr. Semih Örgel, TÜBİTAK destekli bir proje kapsamında Sivas’ta keşfedilen yeni bir böcek türünü ortaya çıkardı. 2019 yılında Sivas’ın Yıldız Dağları’nda gerçekleştirilen arazi çalışmalarında bulunan bu yeni türe, “Medon turcicus” adı verildi.

Yapılan faunistik ve sistemik araştırmalar sırasında Prof. Dr. Sinan Anlaş ve Doç. Dr. Semih Örgel, kör fare benzeri memeli yuvalarında önceki bilinmeyen bir böcek türüyle karşılaştı. Proje sorumluları, Türkiye ve çevre ülkelerde bulunan farklı türlerle karşılaştırma yaparak bu türü belirledi.

Sivasta Kesfedilen Yeni Bocek Turu 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta keşfedilen yeni böcek türü: “Medon turcicus

Literatürde daha önce yer almayan “Medon turcicus,” bilimsel dergi Journal of Insect Biodiversity’de tanıtılarak dünya geneline duyuruldu. Bu yeni keşfedilen tür, MCBÜ Alaşehir Meslek Yüksek Okulu Jeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Doç. Dr. Semih Örgel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaptığımız incelemeler sonucunda Sivas’ta bulduğumuz türün şimdiye kadar bilinen hiçbir tür olmadığını belirledik. Bulduğumuz yeni tür çok nadir ve özel bir tür olduğundan, bu böcek türü ile ilgili gelecekte moleküler çalışmalar da yapmayı planlıyoruz,” dedi.

(DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu