EkonomiSivas Haberleri

Sivas’ta Esnaf ve Emekliler Mağdur

Sivas’ta esnaf ve emekliler mağdur: TBMM’nin kararını bekleniyor

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, emeklilere yönelik olarak açıklanan 5 bin liralık yardımın adaletli olmadığını ifade ederek, emekli esnafının yine mağdur edildiğini söyledi.

Sivasta Esnaf ve Emekliler Magdur 2 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Esnaf ve Emekliler Mağdur | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Emeklilerin mağdur edildiğini, binlerce emeklinin hayal kırıklığına uğradığını ifade eden SESOB Başkanı Hakan Demirgil, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılacağını açıkladığını ancak, emekliler arasında adaletli bir destek olmadığını ifade ederek, “Emeklilerimiz gerçekten zor durumdadır. EYT’den emekli olanlar başta olmak üzere çok sayıda emekli vatandaşımız ve esnafımız mağduriyet yaşamaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımız ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahiptir. Gerek ülkemizde gerekse de ilimizde ekonomik ve sosyal kalkınmanın değenle biçimde sağlanması ve sürdürülmesine de önemli katkı sağlamaktadır. Kira, vergi, sigorta, elektrik, doğalgaz başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artmasına rağmen hem istihdam sağlayan hem de ekonomiye katkı sunan esnaflarımız, ayakta kalabilmek için yoğun çaba sarf etmektedir. Kendi imkanlarıyla ailesinin geçimini sağlayan, 9 bin gün prim ödeyerek emekli olmanın hayalini yaşayan esnaflarımız, maalesef hayal kırıklığına uğramıştır. Bağkur primini yatırarak emekli olan ancak işyerini devam ettirdiği için Cumhurbaşkanımız tarafından bir defaya mahsus olmak üzere açıklanan 5 bin liralık yardımı da alamayacaktır. Emekli maaşları çok düşüktür. Emeklilerimizin bu maaşlarla yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Hükümetimizden özellikle emekli olup ta çalışmak zorunda kalan Bağkur emeklilerimize gereken desteği vermesini ve yapılan zamlarda adaletli bir artış yapmalarını talep ediyoruz. Yapılan açıklama ile emekli esnaflarımız ve çalışan emekliler mağdur olmuş ve hayal kırıklığına uğramıştır. Gerek hükümetimizin gerekse de milletvekillerimizin emekli olup ta çalışmak zorunda kalan emekli esnaflarımızın sesini duymaya davet ediyoruz.” dedi.

Sivasta Esnaf ve Emekliler Magdur 3 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Esnaf ve Emekliler Mağdur | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Esnafın gözü mecliste

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, EYT düzenlemesinden faydalanamayan esnaf ve sanatkarların meclisten çıkacak olan kararı merakla beklediğini ifade ederek, esnafın gözünün TBMM’de olduğunu ifade etti.

Sivasta Esnaf ve Emekliler Magdur 4 | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas'ta Esnaf ve Emekliler Mağdur | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

EYT düzenlemesinden faydalanamayan esnafların beklentilerine yönelik olarak SSK’lı çalışanlar ile birlikte esnafın da çalışma gün sayısının 7200 güne eşitlenmesi yönünde yapılan çalışmaların mecliste karara bağlanacağını belirten SESOB Başkanı Hakan Demirgil, “Bağkur ile SSK’lı çalışanlar arasında yaşanan prim gün sayısı eşitsizliği nedeniyle mağdur olan esnaflarımızın mağduriyeti nihayet giderilecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızın prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenerek 7200 güne inmesi tüm esnaf ve sanatkarlarımız tarafından sevinçle karşılanmıştı. Yapılan çalışmaların TBMM’de kısa sürede görüşülerek kabul olması için esnafımız bu görüşmelere kilitlenmiş durumdadır. Prim gün sayısının eşitlenmesi ile anayasanın eşitlik ilkesindeki adaletsizlikte ortadan kaldırılmış olacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkacak karar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağkur, SSK’lı ve Emekli Sandığı’na tabii tüm çalışanların da sorunları çözülecektir. İnşallah esnafımız beklentilerine de karşılık bulacaktır” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu