EğitimSivas Haberleri

Sivas’ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik

Sivas Belediyesi Engelliler Kültür Merkezi, engelli bireylerin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atmış durumda. Sivas Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen E-KPSS kursu, bedensel engelli kursiyerlere kapılarını açtı.

Sivas’ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik: Görme Engelli Öğretmenlerin E-KPSS Kursu

Bu özel kursun en büyük destekçileri ise, görme engelli Tarih ve Kabartma Yazı Öğretmeni Selman Devecioğlu ile yine görme engelli Türkçe Öğretmeni Hayri Yılmaz. Her ikisi de büyük bir azimle çalışarak, kursiyerlere hayallerindeki işe ulaşmaları için rehberlik ediyorlar.

Sivas'ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik: Görme Engelli Öğretmenlerin E-KPSS Kursu
Sivas’ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik

Tarih ve Kabartma Yazı Öğretmeni Selman Devecioğlu, “2014 yılından bugüne verdiğimiz E-KPSS kursu ile Braille yazı kursumuz var. E-KPSS sınavı ile engelli vatandaşlarımız kamu kurum ve kuruluşlarına atanıyor. E-KPSS kursumuz ile birlikte bugüne kadar benim sayabildiğim yaklaşık 200 kişi atanmıştır. Kursumuzda Türkçe, Matematik, Tarih, Vatandaşlık ve Anayasa gibi dersler veriyoruz. Öğrencilere özel bir ortamda kurs veriyoruz, arkadaşlarımıza her hafta deneme yapıyoruz. Arkadaşlarımıza gönüllü etütler veriyoruz” diyor.

Sivas'ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik: Görme Engelli Öğretmenlerin E-KPSS Kursu
Sivas’ta Engelli Kursiyerlere Rehberlik

Kursiyerlere Türkçe dersi veren Öğretmen Hayri Yılmaz ise, “E-KPSS; Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı demektir. Bu normal KPSS’nin engelli vatandaşlara yönelik yapılan sınav şeklidir. Biz de burada bu sınava girmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik kursumuzu Halk Eğitim Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi işbirliği ile açıyoruz. Bu işi Sivas Belediyesi Engelliler Kültür Merkezi’nde sürdürüyoruz ve hafta sonu da Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde kursumuz bulunuyor. Engelli vatandaşlarımıza dershane ortamı oluşturmak suretiyle kendilerini sınava hazırlıyoruz. En verimli şekilde onları sınava hazırlayıp, başarılı olmaları için çalışıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Kursiyerler de öğretmenlerine teşekkür ederek, onların rehberliğinde hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu