Ekonomi

Sivas’ta Ekonomik Kalkınma İçin Yeni Dönem

Sivas’ta Ekonomik kalkınma için yeni dönem: Bakan Kacır sanayici ve iş insanlarıyla buluştu

Sivas, yeni ekonomik kalkınma projelerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda (STSO) düzenlenen toplantıda sanayici ve iş insanlarıyla bir araya gelerek, şehrin geleceği için önemli adımlar attı.

Bakan Kacır’ın katılımıyla gerçekleşen istişare toplantısında, üretime ve istihdama katkı sunan iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin talepleri dinlendi. Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Vali Dr. Yılmaz Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, Milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın, Teşvik Uygulama Genel Müdürü Hüseyin Cahit Büyükbaş ve KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu katıldı. Toplantının açılış konuşmasını STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir yaptı.

Sivasta Ekonomik Kalkinma Icin Yeni Donem 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Ekonomik Kalkınma İçin Yeni Dönem | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Sivas’ı Cazibe merkezi yapma hedefi

STSO Başkanı Zeki Özdemir, Sivas’ın tamamının cazibe merkezi ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Özdemir, “Sivas dışındaki nüfusu yatırım ve istihdam için Sivas’a davet ediyoruz. Tüm organize sanayi bölgelerimiz için 6. Bölge teşviklerinin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Sivasta Ekonomik Kalkinma Icin Yeni Donem 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Ekonomik Kalkınma İçin Yeni Dönem | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Nuri Demirağ’ın mirası: Sivas’ın teknoloji geleceği

Bakan Kacır, konuşmasında Sivaslı ünlü sanayici Nuri Demirağ’ın vizyonuna değinerek, “Nuri Demirağ, bizden 60 yıl önce İstanbul’da ‘Gök Şenlikleri’ adıyla teknofestler düzenledi. İstanbul, Sivas ve Divriği’de gök okulları açarak mühendisler, teknisyenler ve pilotlar yetiştirdi” dedi.

Demirağ OSB’de altyapı tamamlanıyor

Bakan Kacır, Demirağ OSB’de altyapının bu yıl içerisinde tamamlanacağını belirtti. Ayrıca, Sivas’taki OSB’lere yapılan devlet katkıları, ARGE ve Tasarım Merkezleri, Yatırım Teşvik Belgeleri, TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerinden bahsederek, “Sivas’ın sanayide kalkınmada öncü olması gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yeni teşvikler ve ARGE projeleri

Bakan Kacır, sanayi ARGE projelerine 76 milyon lira aktarıldığını belirtti ve bu rakamın artırılması için STSO ile birlikte çalışacaklarını ifade etti. “Sivas’ın tüm OSB’lerinde belirleyeceğimiz yatırımlara stratejik teşvik imkânı sunacağız” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne yeni rol

Bakan Kacır, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanofotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (CÜNAM) ulusal araştırma merkezine dönüştürüleceğini müjdeledi. Bu dönüşümün Sivas sanayisine yeni iş imkânları ve yatırımlar kazandıracağını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, daraltılmış istişare toplantısı gerçekleştirdi

Bakan Kacır, iş insanlarıyla yapılan programın ardından, daraltılmış istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda, Sivas’ın üretim ve istihdam üssü olması hedefiyle devam eden ve planlanan çalışmalar masaya yatırıldı. Toplantıya, STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Meclis Başkanı Osman Yıldırım, TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Vali Yılmaz Şimşek, Milletvekili Hakan Aksu, Üniversite Rektörleri, Bakan Yardımcıları ve Bakanlık Genel Müdürleri katıldı.

Sivas’ın sanayi ve teknolojide atılım yapması için kararlı adımlar atılırken, bu toplantı Sivas’ın geleceği için önemli bir dönüm noktası olarak kaydedildi.

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivas’a dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu