EğitimSivas Haberleri

Sivas’ta Eğitim Alanında Skandal İddialar

Sivas’ta Eğitim Alanında Skandal İddialar, Meclis’i Sallıyor

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, “Kardeşe Kıyak “İddiasını Meclis Gündemine Taşıdı.

Sivas’ın Hafik ilçesinde pek çok öğretmen her gün yaklaşık 80 km gidiş geliş yaparken, aynı ilçede görev yapması gereken Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Başkanı Halil İbrahim Temiz’in kardeşinin il merkezinde ve evine yürüme mesafesinde bir okulda görevlendirildiği öne sürüldü.

Sivas'ta Eğitim Alanında Skandal İddialar
Sivas’ta Eğitim Alanında Skandal İddialar


CHP’li Karasu, Milli Eğitim Bakanı’na iddianın doğru olup olmadığını sordu. Temiz’in daha önce de oğlunu üniversiteye öğretim görevlisi, kız kardeşini ise Öğretmenevi’ne aşçı olarak işe aldırdığı da iddia edildi.
Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi ve Sivas Eğitim Bir Sen Başkanı Halil İbrahim Temiz’in kardeşi Ekrem Temiz’in Hafik Atatürk Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapması gerekirken, Sivas merkezde evine yürüme mesafesindeki bir okulda görevlendirildiği iddia edildi. CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ulaş Karasu, iddiayı TBMM gündemine taşıdı.

Ulas Karasu | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas Milletvekili Ulaş Karasu

Memur-Sen Sivas İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkanı Temiz’in küçük kardeşi Ekrem Temiz’in Hafik Atatürk Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapması gerekirken, Sivas merkezde ve evine yürüme mesafesindeki İmam Hatip Ortaokulu’na görevlendirildiği öne sürüldü. 18 dersi olduğu belirtilen Ekrem Temiz’in ihtiyaç olmasına rağmen kent merkezindeki bir okula görevlendirildiği, üstelik Hafik’te çalışan 45 öğretmenin her gün merkeze 40 kilometre uzaklığa gidiş ve dönüş yaptığı öne sürüldü.
Halil İbrahim Temiz’in daha önce de oğlunu Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, kız kardeşim ise Sivas Öğretmenevine aşçı olarak işe aldırdığı iddia edilmişti.

KARASU BAKANA SORDU | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
TMBB Haberleri

KARASU BAKAN’A SORDU

CHP Sivas Milletvekili Karasu, iddiaları gündeme getirerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi hazırladı. Eğitim öğretim yılının, bu yıl da büyüyen sorunlarının gölgesinde açıldığını vurgulayan Karasu, “Eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikaları mevcut iktidar ve bakanlık marifetiyle, yapılan yasal düzenlemeler ile fiili dayatmalar eşliğinde sürdürülmektedir” dedi.
Sivas’taki iddiaya dikkat çeken Karasu, “Görevlendirmeden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisi var mıdır? Bu görevlendirme, Ekrem Temiz’in iktidara yakın görüşleri olan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Halil İbrahim Temiz’in kardeşi olduğu için mi gerçekleşmiştir?” diye sordu.

Karasu ayrıca, Ekrem Temiz’in görevlendirmesiyle Hafik Atatürk Ortaokulu’nda boş geçecek olan haftalık 18 saat dersin nasıl doldurulduğuna yanıt verilmesini talep ederken, “Öğrencilerin alamadıkları dersler de dikkate alındığında, fırsat eşitliği bakımından öğrencilerin dezavantajlı duruma düşmesinden kim ya da kimler sorumludur?” diye sordu.

KÖY OKULLARI AÇILACAK MI?
Önergesinde köy okullarının durumunu da dile getiren Karasu, yıllardır kapalı kalan ve büyük bölümü çürümeye başlayan, harabeye dönüşen köy okullarının yeniden açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çalışması olup olmadığının açıklanmasını talep etti. Karasu, Öğretmen açığını kapatılması, okul ve coğrafi bölgeler arasındaki nitelik farkının giderilmesi açısından öğretmen açığının tamamen kapatılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar var ise içeriği hakkında bilgiler talep etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu