Sivas HaberleriYaşam

Sivas’ta Denize Bakan Ev mi Var?

Sivas’ta denize bakan ev mi var?

Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da artan kira fiyatları, özellikle asgari ücret ile geçimini sağlayanlar için oldukça zor günlerinde başlangıcı oldu. Pandemi ve ardından yaşanan deprem felaketiyle birlikte, ev sahipleri Türkiye genelindeki eğilimi takip ederek Sivas ilinde de kiralık ev fiyatlarını gökyüzüne çıkardı.

Sivasta Denize Bakan Ev mi Var 1 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Denize Bakan Ev mi Var? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Ev Sahipleri Kiracılarıyla Silahlı Bıçaklı Kavgalar Ediyor

Son zamanlarda ise haberlerde sürekli ev sahipleri ile kiracıları arasında yaşanan tartışmalar hatta yaralamalı ve ölümle sonuçlanan kavgalar gündeme geliyor.

Sivas’ta denize bakan bir ev mi var da bizim mi haberimiz yok

Asgari ücret ve memur maaşlarına gelen artışlar, yanında getirdiği yükselen fiyatlarla birleşince, Sivas ilinde yaşayanlar için tedirgin edici bir boyuta ulaştı. Bir araştırma sonucunda ortaya çıkan kira fiyatları, vatandaşların gözlerine inanamayacağı kadar yüksekti. Durumu öğrenen birçok kiralık ev arayan kişi, “Acaba Sivas’ta denize bakan bir ev mi var da bizim mi haberimiz yok?” şeklinde şaşırtıcı yorumlarda bulundu.

Sivas’ın Deniz Rüyası Gerçek Oldu
Sivas’ta Denize Bakan Ev mi Var? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Yapay Zeka Sivas’a Deniz Getirmişti

Gündem Sivas olarak geçtiğimiz günlerde mizahi bir haber yaparak yapay zeka ile Sivas’a deniz getirmiştik. Öyle ki ev sahipleri bu konuyu ciddiye aldı ve fiyatlar “Sivas’ta gerçekten deniz yok. En eski evler dahi on bin liradan başlıyor. Asgari ücret alan bir vatandaş kirasını mı versin, mutfağına alışveriş mi yapsın, fatura mı ödesin çocuklarına mı baksın? Bu duruma artık bir çözüm bulunmalı” dedi.

Sivasta Denize Bakan Ev mi Var 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Sivas’ta Denize Bakan Ev mi Var? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Ulaşım Zorluğu: Asgari Ücretlinin Otobüs Yükü

Öte yandan, merkeze uzak mahallelerde yer alan daha uygun fiyatlı kiralık ev seçenekleri bile işe gitmek isteyen vatandaşlar için ek bir külfet yaratıyor. Sadece günlük otobüs ücreti olarak hesaplandığında, ev ile iş arasındaki ulaşım maliyeti 21 lira 80 kuruşa denk geliyor. Aylık bazda hesaplandığında ise bu rakam 666 lira 20 kuruşu buluyor.

Sivas’ta Otobüs Fiyatlarına Zam!
Sivas’ta Denize Bakan Ev mi Var? | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri

Kiralık ev arayan vatandaşlar Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da kara kara düşünüyor. Ev kirası daha önceden düşük olanlar ise sözleşmeleri olmasına rağmen ev sahiplerinin baskılarından dolayı yeni ev arayışına girerken, birçok ev sahibi evlerine kendilerinin taşınacağını yahut çocuklarının taşınacağını bahane ederek kiracılarını çıkartmak ve yüksek fiyatlarla evlerini kiraya vermek istedikleri belirtiliyor.

Öğrencilerin Gelişiyle Kiralar Daha Da Artıyor

Öte yandan üniversitelerin açılma tarihi yaklaşması kira fiyatlarına yansıyor. Birçok ev sahibi evlerde kalmak isteyen öğrencilerin gelişini fırsat bilerek ev fiyatlarına artış yaptığı gözlendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu