Sivas Haberleri

Sivas’ta Çiftçiler Mağdur: 140 Kilometre Yol Gidiliyor!

Sivas’ta çiftçiler mağdur: Köprü olmadığı için 140 kilometre yol gidiliyor!

Sivas’ın Yaramış köyünde üretim yapan çiftçiler, tarlalarına ulaşmak için 70 kilometre fazladan yol gidiyor. Kar sularının erimesiyle birlikte debisi yükselen Kızılırmak’tan geçemeyen çiftçiler, yetkililerden köprü yapılmasını talep ediyor.

Sivasta Ciftciler Magdur 140 Kilometre Yol Gidiliyor 2 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
1 kilometrelik mesafeyi kat etmek yerine 70 kilometrelik yolları kullanabiliyorlar

1 kilometrelik mesafeyi kat etmek yerine 70 kilometrelik yolları kullanabiliyorlar

Sivas’ın merkez köylerinden Yaramış’ta yaşayan çiftçiler arazilerine ulaşımda sorun yaşıyor. Kar sularının erimesiyle birlikte debisi yükselen Kızılırmak’tan geçemeyen çiftçiler, yetkililerden köprü yapılmasını talep ediyor. Arazilerine ulaşım için 1 kilometrelik mesafeyi kat etmek yerine 70 kilometrelik alternatif yolları tercih etmek zorunda kalmaktan şikâyetçi olan çiftçiler, bu durum hem zaman kaybına hem de ek maliyetlere neden olduğu ifade etti. Köprü yapılmasıyla birlikte arazilerine ulaşımın kolaylaşacağını ve tarımsal faaliyetlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebileceklerini ifade eden Yaramış halkı, yetkililerden bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını bekliyor.

“Hem bizim bütçemize hem de devletimize bir zarardır”

Arazilerine ulaşabilmek için gidecekleri 1 kilometrelik yolu, köprü olmadığından dolayı 70 kilometre dolaşan çiftçi Yasin Çınar, “Burası bizim ‘öte geçe’ dediğimiz bir bölge. Burada bin 800 dönüm arazimiz var. Bu araziyi biz sulu tarım olarak kullanamıyoruz. Hep kıraç kullanıyoruz. Kıraç kullandığımızdan dolayı da hem devlete hem bizim bütçemize zarar ettiriyor. Buraya yapılması gereken tek bir şey var o da köprü. Köprüyü de yapmalarını istiyoruz. Biz burada ki arazimizi işlemek için ırmağa kadar geliyoruz. Burada kalıyoruz ve geri dönüyoruz. Arazimize gidebilmek için Ankara yolu- sıcak çermik- Kalın köyüne güzergâhını kullanıyoruz. Kalın köyünden tekrar arazi yoluna giriyoruz. Aynı istikametten tekrar köyümüze dönüyoruz. Arazimize gitmek için 70 km bir yol gidiyoruz 70 km de dönüş yolumuz. Toplamda 140 kilometrelik bir yol kat ediyoruz. Bu da hem bizim bütçemize hem de devletimize bir zarardır. Devletin yetkililerinin bize yardım etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sivasta Ciftciler Magdur 140 Kilometre Yol Gidiliyor 3 jpg | Gündem Sivas™ | Sivas Haberleri
Kızılırmak yükseliyor, çiftçi yolu uzatmak zorunda kalıyor

Kızılırmak yükseliyor, çiftçi yolu uzatmak zorunda kalıyor

Yine köyün çiftçilerinden olan Halim Keskin, “Arazilerimize yaz döneminde geçmemiz imkânsızlaşıyor. Irmak çok yükseliyor. Gidip gelebilmek için 140 kilometre yol gidiyoruz. Bu da arazide işleyeceğimiz mazotun aşağı yukarı 3 katını yakmamıza sebep oluyor. Bundan dolayı biz buraya bir köprü talep ediyoruz ama sesimizi duyan yok. Devletimiz buraya bir çare bulsun istiyoruz. Bizim arazimize ulaşabilmemiz için yaklaşık üç bin liralık yakıt masrafımız çıkıyor. Tabi sadece ulaşım masrafı. Bir de bu araziye işlem yapıyoruz ve toplamda yakıt masrafımız beş – altı bin lira civarına çıkıyor” dedi.

(İHA)

Gündem Sivas Instagram hesabımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Sivasspor ve spora dair daha fazla habere ulaşmak için tıklayınız.

Telegram kanalımıza abone olun; Anında haber alın
https://t.me/+yUyCdqaiwuw0ZDc8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu